Léto s bříškem aneb letní tipy pro těhulky

Je léto a vy jste těhotná. Se stoupající teplotou, stoupá i váš pocit nepohodlí a o slovo se hlásí první obavy. „Může mi teplo a sluníčko uškodit?“ „Mám se „vzdát“ dovolené?“ „Můžu k vodě?“ Odpovědi na tyto otázky + tipy jak přežít v těhotenství horké letní dny, najdete právě v tomto článku.

Těhotenství a léto

Těhotenství doprovází celá řada fyziologických změn. Některé ženy snášejí „změnu stavu“ v pohodě, jiné si „na vlastní kůži okusí“ téměř všechny těhotenské obtíže. Mezi ty nejčastější patří otoky nohou, kterými trpí až 80% těhulek, zvýšená únava a pocení. Tyto obtíže se v letních měsících zpravidla ještě zhoršují. Můžou za to hormony, které způsobují změnu termoregulace, a to zejména ve třetím měsíci těhotenství.

Pít, pít, pít!

Těhotné ženy zadržují více tekutin a více jich také ztrácejí, proto je vhodné je pravidelně doplňovat. Těhulky by v horkých letních dnech měly vypít okolo 4 litrů tekutin, ideální jsou minerální vody s minimálním obsahem bublinek (postačí i odvětrané), protože obsahují hořčík a vápník, a džusy nebo ovocné šťávy.

Pozor na velké horko a sluníčko!

V těhotenství dochází k roztahování cév, které ještě umocňuje teplo. Roztažené cévy mohou způsobit náhlý pokles tlaku a kolaps. Vyhýbejte se proto raději přílišnému horko a ostrému sluníčku.

  • Choďte ven zejména ráno a večer, bude-li se teplota blížit k 30°C, zůstaňte ve stínu nebo v klimatizované (chladnější) místnosti.
  • Používejte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem (v těhotenství jsou ženy náchylné ke vzniku pigmentových skvrn a ke spáleninám) a ochranné pomůcky proti slunci (pokrývku hlavy, sluneční brýle).
  • Noste světlejší vzdušné oblečení z bavlny nebo lnu, které rychle odpařují vlhkost a umožňují pokožce dýchat.
  • Často se sprchujte. Ven si sebou noste malou lahvičku vody (ideálně ve spreji) a sem tam se postříkejte.

Ach ty otoky

Zadržování vody v organismu způsobuje otoky nohou, které se objevují zejména za horkého počasí a večer. Otoky nohou můžete zmírnit používáním speciálních elastických punčoch a masáží chodidel (na masáž nepotřebujete žádného specialistu, postačí manžel, který vám může chodidla jemně třít od prstů směrem k srdci).

  • Noste pohodlné oblečení (nesmí škrtit) a obuv s nízkým podpatkem.
  • Často odpočívejte s nohama na stole.
  • Nechoďte na dlouhé túry.
  • Dávejte přednost vlažným sprchám před horkou koupelí.
  • Nejezte potraviny s vyšším obsahem soli.

Pravidelně odpočívejte

Nezapomeňte na pravidelný odpočinek. „Svět se určitě nezblázní, nebude-li naklizeno, uvařeno, vyžehleno …“

A co dovolená a koupání?

Pokud se na to cítíte a vaše těhotenství probíhá „bez problémů“, tak proč ne. V posledním měsíci ale raději necestujte nikam daleko a zapomeňte na letadlo (riziko žilní trombózy – „ucpání cév“). Co se týče koupání, je ideální moře a rybníky bez sinic. Pozor si dejte na špinavou vodu, která zvyšuje riziko infekce a chlorované bazény, protože chlór ničí přirozené mikroby v pochvě. Nejste-li si jisti kvalitou vody, používejte raději ochranné tampóny pro těhotné a pravidelně si vyměňujte plavky.

Těhotenství není žádná nemoc, ale pouze „jiný stav“. Můžete prakticky všechno (probíhá-li těhotenství, tak jak má), ale s maximální opatrností, abyste Vy i Váš malý drobeček, přežili léto bez úhony.

 

Pomohl vám tento článek? Máte zkušenosti s těhotenstvím v letních měsících? Napište nám své názory, rady, tipy, zkušenosti do komentáře nebo na e-mail redakce@smoulata.cz.

Publikováno: 02. 08. 2011 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Těhotenství a porod

Autor: Alena Pánková

Tagy: těhotenství