Těhotenství a opalování? Pozor na přehřátí i správnou hydrataci!

Pokožka. Téma pro všechny ženy každého věku. V určitém období věnují dámy pleti větší pozornost, platí to především pro dospívání nebo dobu těhotenství, kdy dochází k hormonální nerovnováze. Pleť může být citlivá a ve vyšší míře trpět na zabarvení nebo červenání, někdy také na akné. V létě ale mnoho nastávajících maminek řeší také opalování nebo pobyt na slunci. Na jaká pravidla dbát v době gravidity, proč je nutné dodržovat správný pitný režim? Jaké prostředky mohou zmírnit poškození pokožky? Obezřetnost je jistě na místě, protože UV záření může škodit všem.

Opalování jako hrozba

Slunění s cílem získat sexy bronzový vzhled je lákadlem pro mnoho žen i mužů. Lékaři před nadměrným opalováním každoročně s příchodem letních dnů varují, protože UV záření je škodlivé a je vhodné pokožku před dopady slunečních paprsků chránit. Hrozí rozvoj nadměrné pigmentace i vážných onemocnění včetně rakoviny kůže. Z toho důvodu se nedoporučuje cíleně opalovat nikdy, tedy ani v těhotenství.

V době gravidity má žena nadto citlivější pokožku, kterou mohou sluneční paprsky ještě více poškodit. Při pobytu na slunci proto platí pro těhotné ženy stejná pravidla, nedoporučuje se chodit ven v době mezi 11. a 15. hodinou a pokožku je třeba chránit krémy s vysokým SPF faktorem.

„Těhotenská maska“ i strie

Mezi další rizikové faktory patří u gravidních žen změna pigmentace. V těhotenství roste hladina oxytocinu a vlivem toho se vytváří více melatoninu, který zbarvuje pokožku. Důsledkem bývá vznik tmavších skvrn v oblasti obličeje, kolem nosu či oč, které po porodu pozvolna odezní a barevný tón pleti se vrátí do normálu. Vlivem nadměrného slunění ale dochází k tmavnutí těchto skvrn, později tedy trvá déle, než zabarvení zmizí.

Obdobně může opalování v těhotenství ovlivnit vzhled strií nebo jizev na břiše či stehnech, kdy citlivé jizvičky získají červený nebo hnědý nádech, kterého se lze později jen těžko zbavit. V době těhotenství se může také objevit alergie na slunce, v tom případě je vhodné konzultovat svůj stav s dermatologem a používat ochranné krémy při pobytu na slunci.


Škodlivé vysoké teploty

Pobyt v horku na slunci může způsobovat zdravotní obtíže nehledě na graviditu. Za všech okolností je nutné dodržovat pravidelný pitný režim. Dostatek tekutin reguluje teplotu těla, což je velmi důležité pro zdraví matky i plodu. Vlivem vysokých teplot totiž může dojít k přehřátí organismu, přičemž může dojít k poškození nervového systému a mozku ještě nenarozeného miminka. Těhotné ženy by se proto měly chránit v horkém letním počasí kloboukem, slunečními brýlemi a prodyšným oblečením a trávit polední čas ve stínu. Současně musí pravidelně pít a doplňovat do těla potřebné vitamíny a minerály čerstvými ovocnými nebo zeleninovými šťávami.

Publikováno: 02. 08. 2023

Kategorie: Těhotenství a porod

Autor: Alena Pánková