Strach ze zubaře? Přečtěte si, jak ho nemít!

Stach je emoce, která vzniká v reakci na hrozící nebezpečí. Většinu strachů přitom získáváme během života, následkem špatné zkušenosti. K nejčastějším patří strach z návštěvy stomatologické ordinace neboli strach ze zubaře. Většina lidí sice nakonec nepříjemné pocity překoná a k odborníkovi se dostaví, pocity však přetrvávají po celou dobu a často je provází stavy panické úzkosti. Ve skutečnosti je strach ze strach ze zubaře neopodstatněný a zbytečný. Moderní metody jsou šetrné a zpravidla bezbolestné. Pokud vás při představě zubařského křesla svírá žaludek, vyzkoušejte následující metody.

Ze zubaře má strach téměř každý

Většina populace sice na pravidelné stomatologické prohlídky dochází, ale neznamená to, že strachem ze zubaře trpí jen zlomek. Naopak, statistiky jsou v tomto směru dostatečně vypovídající – oralofobií neboli dentální fóbií trpí tři ze čtyř lidí (tzn. 75 %) a pro 5 – 15 % je návštěva ordinace naprosto nepředstavitelná a vyhýbají se jí i v případě ukrutných bolestí. Typickou příčinou je negativní zážitek z minulosti. Mnozí jedinci mají strach ze zubaře i v souvislosti s naprosto bezbolestnými procedurami – dokonce i před bělením chrupu. Není divu, že stoupá popularita bělicí pásky, která umožňuje bělení v pohodlí domova.

Fóbii ze zubaře nepodceňujte

Ne nadarmo se říká, že se zdravím zubů souvisí celkový stav organismu. Záněty v ústní dutině mohou vést k velmi vážným zdravotním komplikacím včetně infarktu a mrtvici (v důsledku působení toxických látek a bakterií, které se rozšíří do celého těla).

Nepřenášejte svůj strach na děti

K rozvoji strachu ze zubaře dochází v dětství, a to většinou z důvodu výběru nevlídného lékaře, nevábně vyhlížející ordinace a samozřejmě i přenášením obav rodiče na dítě. Buďte proto důsledná a najděte svým dětem stomatologickou ordinaci s vřelým přístupem. První návštěvu neodkládejte na pozdější věk a naopak se dítěti snažte dodat odvahu tím, že o nic nejde.

Jak tedy strachu ze zubaře předejít?

Najděte si stomatologa, který vám bude sympatický a můžete mu důvěřovat. Nebojte se s ním o svých obavách mluvit a nechte jej, ať vám objasní specifika zákroku. Uvědomte si, že medicína za poslední dvě dekády výrazně pokročila a ošetří jsou nyní mnohem šetrnější – a díky anestézii bezbolestné. Strach odbouráte i tím, že budete pravidelně docházet na preventivní prohlídky, v rámci kterých si na prostředí ordinace zvyknete.

Publikováno: 28. 10. 2019

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Alena Pánková