Jak předcházet opruzeninám u miminek?

Miminka jsou zpravidla veselá a usměvavá, rodině dělají velkou radost. Přesto mají i svá trápení. Jedním z nich jsou nepříjemné opruzeniny, které se jim tvoří v intimních partiích. Vidět podrážděnou pokožku není nic příjemného ani pro maminku, protože ta chce pro své děťátko jen to nejlepší. Dá se opruzeninám nějak předcházet? A jaká existuje dětská kosmetika, která péči o citlivou dětskou pokožku usnadní?

Udržujte dítě v suchu

Sucho je to nejdůležitější, co dětský zadeček potřebuje. To je ovšem u dětí, které ještě neovládají svůj močový měchýř, téměř nemožné. Maminky by měly dbát na pravidelné přebalování. Malým miminkům není dobré nechávat pleny déle než tři hodiny, a to i přesto, že po té době ještě nebývají promočené. Při přebalování nikdy nezanedbávejte hygienu. Umytí a dokonalé utření jsou důležité nejen jako prevence před vznikem opruzenin, ale i před onemocněním. Po očistě naneste na pokožku krémy na opruzeniny. Protože pokožka potřebuje volnost, aby mohla dýchat, zkuste každý den najít aspoň trochu času, kdy necháte miminko bez plenky. Malé miminko nechejte spát zabalené do ručníku, starší dítě si může chvíli hrát jen v kalhotkách. Pokud předtím vykonalo potřebu do plenky, pravděpodobně ji nějakou dobu vykonávat nebude. Ke správné cirkulaci vzduchu přispívá i vhodně zvolená velikost pleny. Ta by neměla být děťátku těsná, proto nezapomínejte velikost přizpůsobovat jeho růstu.

Jakou kosmetiku si vybrat?

Používejte výhradně tu kosmetiku, která je určena pro miminka. Produkty šetrné k jejich citlivé pokožce vyrábí např. značka Weleda. Skvělou volbou je především Weleda měsíčkový kojenecký krém, který si maminky nemohou vynachválit (přečtěte si diskuze, dáte nám za pravdu). Používat se může již den po porodu. Pomáhá opruzeninám nejen předcházet, ale také je léčit a uklidňovat podrážděnou pokožku.

Publikováno: 14. 02. 2020 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Pro maminky | Zdraví a krása

Autor: Alena Pánková