Jakých chyb se vyvarovat při cvičení v posilovně?

Stejně jako lyžování v zimě, i posilování už dávno není jen pro chlapy, co chtějí nabrat svaly jako kulturisti. Do fitka dneska chodí spousta holek, co si chtějí shodit pár kilo navíc a hlavně vytvarovat postavu. Je to podobný jako s lyžováním - když to děláte správně, je to super pro vaše zdraví. Ale stejně jako při lyžování musíte dávat bacha na chyby, který by vám mohly ublížit.

Stejně jako když si necháváte navrhnout kuchyně Brno od profíka, i v posilovně je nejlepší začít s osobním trenérem. Ten vám pomůže s výběrem cviků a sestaví program podle vašich potřeb. Tak jako kuchyňská studia v Brně poradí s designem kuchyně, trenéři vám dají super tipy ohledně stravování a jídelníčku, protože ke skvělý postavě potřebujete nejen cvičit, ale taky jíst správně. No, bohužel osobního trenéra nemají všechny fitka - najdete je spíš ve velkých fitness centrech v Praze a větších městech. Podobně jako kvalitní kuchyně Brno, i dobří trenéři jsou v menších městech docela vzácnost. Když trenéra nemáte, musíte si prostě před cvičením načíst dost informací, ať neděláte zbytečný chyby.

Nejčastější chyby při cvičení v posilovně

  • cvičení nadoraz - mnoho lidí si myslí, že po cvičení v posilovně se musí téměř odplazit, jinak nebylo cvičení efektivní. Opak je ale pravdou a cvičit do úplného vysílení není vhodné.
  • špatné dýchání - je velice důležité soustředit se na správné dýchání. Měli byste vědět, že při nádechu se v elastických tkáních hromadí energie, které se uvolňuje při výdechu. Při cvičení byste měli dýchat plynule - nádech nosem a výdech ústy. Dýchání musí být hluboké. Rozhodně při cvičení nezadržujte dech! Nadechněte se, když jsou posilované svaly nejméně zatížené a vydechněte při největším zatížení svalů. Osobní trenéři z posilovny Kentoya Fitness začátečníkům radí dýchat nahlas, aby sami slyšeli, zda provádějí techniku dýchání správně.
  • nesprávně zvolená zátěž - muži si většinou volí větší zátěž a ženy naopak zase menší. Pokud cvik se zátěží dokážete udělat 30 krát za sebou a po menší pauze si cvik zopakujete ještě 15 krát, zvolili jste zátěž správně. Pokud se vám naopak již po několika opakováních cviku třese celé tělo, zvolili jste zátěž příliš velkou a hrozí vám přinejmenším nepříjemné namožení svalů.
  • cvičení švihem - rychlé, trhavé pohyby nejsou pro posilování vhodné. Pokud má být cvičení efektivní, je potřeba provádět veškeré cviky pomalu a plynule se správným nádechem a výdechem.
  • vadné držení těla - při špatném držení těla jsou svaly ztuhlé a ochablé a pokud začnete s intenzivním tréninkem, snadno si způsobíte nějaké nepříjemné zranění. Při posilování je tedy nutné myslet nejen na správné dýchání, ale také na správné držení a zpevnění těla.

Připadá vám po přečtení těchto řádků cvičení v posilovně příliš složité? Nebojte se, tak to vůbec není. A pokud si opravdu nejste jisti a chcete se vyvarovat chyb, které mnoho začátečníků dělá, využijte alespoň pro začátek služeb osobního trenéra. Nemusíte mít obavy, že to jsou namyšlení kulturisté, kteří budou pohrdat nějakým začátečníkem, jako jste vy. Například trenéři z Kentoya Fitness, což je posilovna v Praze 10, jsou velice příjemní a ochotní muži i ženy. Tak neváhejte, seznamte se s jejich kvalifikací, zkušenostmi i úspěchy a vyberte si toho, který je vám nejvíce sympatický. Cvičení s takovým osobním trenérem bude nejen efektivní a bezpečné, ale také velice příjemné.

Publikováno: 08. 08. 2012

Kategorie: Zdraví a krása