Jak na skvrny
Maminky malých (ale i větších) dětí svádí neustálý boj se skvrnami na oblečení svých ratolestí. Sice nemá cenu se rozčilovat kvůli každému flíčku na tričku, ale na druhou stranu zase nechceme, aby děti chodily jako ušmudlánci. Co s těmito nezničitelnými skvrnami? V tomto článku naleznete pár rad, které vám snad pomohou.
Nejdůležitější je, snažit se vyčistit skvrnu ihned po tom, co vznikla. Zaschlé nebo zaprané skvrny se čistí mnohem obtížněji. Chybou je také častý zvyk - třít části oděvu se skvrnou proti sobě. Docílíte pouze toho, že se špína zanese hlouběji do tkaniny. První věc, kterou je dobré se vzniklou skvrnou udělat, je namočit látku do studené vody, případně na skvrnu můžete nanést gelový prací prostředek. Nikdy nepoužívejte teplou nebo horkou vodu!
Ať už použijete na skvrnu přírodní nebo chemický čisticí prostředek, vždy nezapomeňte oblečení důkladně vyprat. Nejlépe jednou "v ruce" a pak v automatické pračce. Máte-li navíc ekologické smýšlení a není vám jedno, co vaše pračka vypouští do kanalizace, můžete vyzkoušet prací prášek Qalt Excel. Je to ekologicky šetrný prací prášek, který účinně odstraňuje běžné skvrny (např. od krve, vajec, potu, kakaa, čaje, vína, ovoce) již při praní na 30 °C. Obsahuje biologicky snadno rozložitelné tenzidy, které jsou účinné při praní, ale zároveň nezatěžují životní prostředí.
Abeceda skvrn
Asfalt - nejprve jej seškrábněte nožem. Pokud je asfalt již ztuhlý, nejprve ho změkčete tukem. Potom skvrnu potřete benzínem a nakonec dočistěte saponátem.
Bláto - nechte zaschnout, pak vydrolte nebo vykartáčujte a běžně vyperte.
Borůvky - na zamazané ruce použijte citronovou šťávu, na textil ji můžete vyzkoušet také nebo použijte kyselé mléko (namočte do něj skvrnu asi na půl hodiny).
Čaj - skvrny od čaje čistěte vlažnou vodou smíchanou s citronovou šťávou.
Červená řepa - ihned namočte do studené vody a nechte máčet přes noc. Potom skvrnu potřete neředěným gelovým pracím práškem a vyperte.
Červené víno - skvrnu posypte solí, nechte chvíli působit a pak důkladně vyperte. Na zaschlé skvrny použijte ocet.
Čokoláda - nejprve skvrnu odmastěte benzínem, potom dočistěte saponátem a nakonec vyperte.
Fix - skvrny od fixu potřete lihem a pak důkladně vyperte. Zkusit můžete i lak na vlasy, kterým postříkáte skvrnu, necháte cca 15 minut působit a vyperete.
Hypermangan - oblečení namočte cca na 4 hodiny do syrovátky a pak vyperte.
Inkoust - na něj platí sůl, líh nebo 10% roztok citronové šťávy.
Jahody - oděv se skvrnou napočte do teplé octové vody.
Káva - čerstvé skvrny lze snadno odstranit tak, že je posypete solí. Na zaschlé skvrny použijte směs glycerolu a lihu v poměru 1:1.
Kečup - skvrnu namočte do studené vody a vyperte.
Krev - skvrnu ihned namočte do studené vody (nikdy nepoužívejte vlažnou nebo teplou) a pak vyperte. Skvrnu na koberci navlhčete studenou vodou a pak potírejte slabým roztokem čpavku.
Mastnota - k odmaštění použijte benzín a pak vyperte ve vodě se saponátem.
Mrkev - skvrnu potírejte hadříkem namočeným do dětského olejíčku, dokud nezmizí. K následnému odmaštění použijte benzín a nakonec důkladně vyperte.
Ovoce - skvrny od ovoce nebo od ovocných šťáv posypte solí, nechte působit a pak vyperte ve vlažné vodě. Stejnou službu vám udělá i citronová šťáva.
Pot - žluté skvrny od potu potřete teplou vodou s trochou octa nebo je posypte solí a nechte několik hodin působit. Barevné látky můžete potřít lihem.
Propisovačka - skvrnu odstraníte lihem, který budete opatrně vklepávat.
Rez - oblečení přeperte v teplé vodě s citronovou šťávou. Nebo skvrnu navlhčete a potřete práškem do pečiva. Potom důkladně vyperte.
Špenát - skvrna zmizí, když ji budete potírat rozpůlenou syrovou bramborou.
Tráva - na skvrnu můžete přes hadřík nanést benzín nebo líh. Nebo namočte oděv do mléka (klidně přes noc) a pak běžně vyperte.
Třešně - důležité je skvrnu co nejrychleji potřít citronovou šťávou a pak vyprat.
Vosk - nechte jej zaschnout a pak ho odloupněte. Na skvrnu přiložte ze spodu i z vrchu savý papír (piják, papírový ubrousek) a přežehlete žehličkou. Případné zbytky ještě můžete dočistit benzínem.
Žvýkačka - oblečení, na kterém je přilepená žvýkačka dejte do mrazáku. Když je žvýkačka ztuhlá, snadno ji z oděvu sloupnete. Pokud zbyla na oblečení skvrna, můžete ji dočistit benzínem.
Publikováno: 06. 06. 2012
Kategorie: Děti a rodina