Dříve než přijde na řadu jízdní kolo

Znáte to, děti jsou plné energie a chuti poznávat stále nové věci. A tak není divu, že brzy touží jezdit na kole jako jejich starší sourozenec nebo kamarád. Ale ouha, ono to není tak snadné. Udržet rovnováhu, zatáčet a brzdit. To je příliš mnoho věcí, které ještě tříleté dítě není schopné zvládnout.

Nezbývá nic jiného, než začít trénovat pěkně pomalu. Nejprve je vhodné zkusit jízdu na tříkolce. Dítě se naučí šlapat a zatáčet, ale nemusí si dělat starosti s udržováním rovnováhy. Vždy ale volte tříkolku, u které řetěz pohání zadní kola. Přezdobené supermoderní tříkolky, které mají šlapky umístěné u předního kola, nejsou pro výuku vůbec vhodné. Když dítě zvládá jízdu na tříkolce a už moc touží po svém prvním opravdovém kole, máte dvě možnosti - pořídit potomkovi dětské kolo s přídavnými kolečky a neustále za ním běhat a přidržovat jej nebo začít trénovat rovnováhu na odrážedle, které se jízdnímu kolu velice podobá, pouze s tím rozdílem, že nemá šlapky.

Malé dětské kolo s přídavnými kolečky

Odborníci používání přídavných koleček příliš nedoporučují. Ale je pravdou, že se takto naučilo jezdit na kole mnoho dětí. Nevýhoda přídavných koleček je v tom, že se s kolem, které má tato kolečka, hůře zatáčí. Také hrozí to, že si dítě na kolečka příliš zvykne a pak bude odmítat jezdit bez nich. Proto je vhodné používat kolečka spíše jen pár dnů nebo týdnů, než si dítě na nové kolo zvykne, a pak je odmontovat a trénovat jízdu na kole bez nich. Ze začátku budete muset dítě přidržovat zezadu za sedlo, abyste mu pomohli udržet rovnováhu. Ale brzy se úsek, který dítě ujede bez vaší pomoci, začne prodlužovat a budete mít vyhráno.

Dětská odrážedla

Odrážedla pro výuku jízdy na kole nejsou malé plastové motorky či jiná plastová vozítka se čtyřmi koly, která jsou určena nejmenším dětem již od 1 roku. Kvalitní odrážedla pomocí kterých se dítě snadno naučí držet rovnováhu a tím pádem mu nebude dělat problém jízda na kole, vypadají jako malá dvanáctipalcová kola, ale nemají šlapky. Dítě se tudíž na odrážedle pohybuje tak, že se odráží nohama. Poměrně brzy se naučí jezdit tak jistě, že přechod na klasické jízdní kolo se šlapkami a bez přídavných koleček, proběhne překvapivě hladce. K některým odrážedlům dokonce můžete přikoupit přídavné pedály, takže nebudete muset kupovat první jízdní kolo.

Na čem ještě mohou děti jezdit?

Kromě různých šlapacích traktorů, aut a jiných vozítek, jsou u dětí velice oblíbené koloběžky. Jízda na koloběžce je zábavná, rychlá a nadchne děti všech věkových kategorií. Pro nejmenší děti jsou určeny koloběžky, které mají vzadu dvě kolečka, tudíž na nich dítě snadněji udrží rovnováhu. Pro větší děti jsou skvělé lehké hliníkové koloběžky s malými kolečky. Většina těchto koloběžek se dá složit, takže spousta starších školáků s nimi absolvuje jízdu do školy a zpět. A pokud hledáte pohodlnou koloběžku na delší ježdění, investujte do koloběžky s nafukovacími koly. Tyto koloběžky mají i větší nosnost (až 100 kg), takže si na nich mohou zajezdit i rodiče, kteří rádi zavzpomínají na svoje vlastní dětství, kdy se na koloběžce proháněli takřka od rána do večera.

Pokud chcete dětem pořídit nějaké to vozítko a zároveň ušetřit, podívejte se na nabídku internetového obchodu www.vyprodeje.net. Je to obchod, který se zaměřuje na prodej nového a kvalitního zboží za výprodejové ceny. Nekupujete tedy již použitou nebo nějak poškozenou věc, ale zcela novou. Získáte tedy standardní záruku 2 roky i 14 denní záruku vrácení zboží.

Publikováno: 09. 08. 2012

Kategorie: Děti a rodina

Autor: Alena Pánková

Tagy: koloběžky | odrážedla