Jak pečovat o diamantové šperky, aby byly stále krásné?

Diamant se sice chlubí titulem nejtvrdšího nerostu, ovšem v podobě briliantu přesto vyžaduje pravidelnou údržbu – jinak si nezachová původní lesk a sejde. Péče o diamantové šperky naštěstí není nijak náročná. Budete-li se držet následujících pravidel, šperky se vám odvděčí trvalé krásným vzhledem.

I diamanty se mohou poškrábat

Elegantní diamantové náhrdelníky, prsteny a další šperky s vybroušenými drahokamy jsou velmi odolné vůči poškrábání, ale nezapomeňte, že se mohou poškrábat o sebe navzájem. Proto šperky ukládejte do samostatných krabiček, případně si na ně pořiďte praktickou šperkovnici.

Do náročných pracovních podmínek se nehodí

Chystáte-li se vykonat těžší fyzickou práci, raději nechte stylové diamantové přívěsky či jiné šperky s diamantem odpočívat doma. Může se stát, že se uvolní korunka držící drahokam a ten pak bez povšimnutí ztratíte. Usazení diamantů je v každém případě vhodné pravidelně kontrolovat. Jednou za čas se stavte k šikovnému šperkaři a při jednom si nechte diamanty profesionálně vyčistit. Po speciální kůře se budou opět třpytit jako nové.

3 metody domácího čištění diamantů

Pokud si z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete šperky nechat vyčistit odborníkem, můžete zvolit některý z těchto osvědčených způsobů. Připravte si vlažnou vodu s jarem a šperky do ní namočte. Poté je lehce vyčistěte měkkým kartáčkem na zuby, opláchněte pod vlažnou tekoucí vodou a opatrně osušte v jemné tkanině. Diamantové šperky snadno vyčistíte i za pomoci roztoku amoniaku a teplé vody s jarem. Pětadvaceti procentní roztok s vodou smíchejte v poměru 1:100 a dopřejte jim zhruba půlhodinovou lázeň. Poté je vytáhněte, oprašte jemným štětcem, lázeň opakujte a nakonec opláchněte vlažnou vodou. Šperky nezapomeňte šetrně osušit. A konečně čištění alkoholem bez barviv a jakýchkoliv přísad. Ideální je čistý líh, který nalijete do sklenice a na cca hodinu do něj položíte šperky. Po lázni šperky pročistěte jemným kartáčkem a osušte.

Publikováno: 14. 10. 2019

Kategorie: Naše tipy

Autor: Alena Pánková