Kdy nakoupit školní potřeby?

Také už se, stejně tak jako vaše děti, moc těšíte na prázdniny? Nebudete muset každý večer honit děti do postele, každé ráno je z té postele tahat, připravovat svačiny, vozit je na kroužky a psát s nimi úkoly. Krásné dva měsíce volna si užijí děti i my rodiče. Ale i dva měsíce jsou bohužel konečná doba a utečou jako nic. Proto vybírejte školní potřeby v předstihu, vyhnete se zbytečnému stresu!

Možná si myslíte, že je zbytečné myslet na nákup školních potřeb na další školní rok již před prázdninami. Ale právě na konci školního roku děti od své paní učitelky dostanou seznam pomůcek a školních potřeb, které budou potřebovat na příští rok. A ruku na srdce - nestalo už se vám někdy, že jste tento seznam někam založili a pak ke konci srpna marně obvolávali rodiče spolužáků, aby vám poradili, co vlastně dětem pořídit? Internetový poradce (nákupní portál plný levného zboží) má jasno: Proto vůbec neuškodí nakoupit alespoň některé školní potřeby před prázdninami nebo začátkem prázdnin. Navíc pokud si nákup rozložíte do třech měsíců, nezatíží tyto náklady tolik váš rodinný rozpočet.

Budeme mít prvňáčka

Čeká-li vašeho potomka v září poprvé nástup do školy, máte jistě hlavu plnou starostí. Bude se mu tam líbit? Zvládne všechno učení? Najde si ve třídě kamarády? Ušetřete si alespoň starosti spojené s pořizováním školních potřeb a nenechte jejich nákup na poslední chvíli. Již v červnu dostanou rodiče ve škole seznam pomůcek, které musí svému prvňáčkovi obstarat. V některých obchodech můžete dokonce sehnat výhodné balíčky školních potřeb, které jsou různě sestavené (např. balíček školních potřeb na výtvarnou výchovu, na psaní, pro prvňáky či pro žáky prvního stupně). Ušetříte čas i peníze.

Většina budoucích prvňáčků se do školy těší a jsou nadšení z každé nové školní pomůcky, kterou jim rodiče koupí. A ti, kterým se do školy příliš nechce, se do ní možná začnou těšit kvůli úžasným školním potřebám, které se jim v psacím stole hromadí. Rozhodně dítě školou nestrašte, ale snažte se jej povzbudit. Vzpomínejte (jen v dobrém!) na svá školní léta, zdůrazněte, jak se vám ve škole líbilo, jak moc jste tam měli kamarádů a co všechno hezkého jste s nimi prožili. Dítě nemusí být z nástupu do školy nadšené, jde přece do neznámého prostředí, a tak je určitý strach zcela přirozený.

Školní potřeby pro prvňáky

Nakupujte podle seznamu, který dostanete ve škole. Zde uvádíme pouze běžné věci, které by měl prvňáček mít určitě. Další pomůcky může požadovat každá škola jinak.

 • obyčejná tužka č. 2, nejlépe trojboká (alespoň 2x)
 • guma
 • pastelky (lepší jsou opět trojboké)
 • voskovky
 • fixy
 • vodové barvy
 • lepidlo
 • ořezávátko
 • nůžky (nezapomeňte levákovi koupit speciální nůžky pro leváky)
 • stíratelnou tabulku a popisovač na tabulku (tabulka slouží pro nácvik psaní)
 • sešity (podle požadavků školy)
 • plnící pero nebo oblíbené dětské pero Tornado (to budou ale prvňáčci používat až déle)

Pak už jenom vybrat nějakou pěknou aktovku (pokud ji nepřinesl Ježíšek), penál, sáček na přezůvky, přezůvky a cvičební úbor a z vašeho maličkého se může stát školák. Tak ať se mu ve škole líbí a ať vám dělá jenom radost.

Publikováno: 15. 10. 2019 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Děti a rodina

Autor: Alena Pánková

Tagy: školní pomůcky | školní potřeby