Péče o mléčný chrup

Dočasné, nebo-li mléčné, zuby se dítěti začínají prořezávat okolo 6. měsíce, ale někdy i dříve. Přibližně ve třech letech je prořezáno všech 20 zubů - v horní i dolní čelisti jsou to čtyři řezáky, dva špičáky a čtyři stoličky. Dočasný chrup je nazýván jako mléčný z toho důvodu, že zubní sklovina je bíle zbarvená. V 6 letech dítěte začínají mléčné zuby vypadávat a nahrazují je zuby stálé.

Právě z důvodu dočasnosti mléčného chrupu se řada rodičů mylně domnívá, že péči o dětský chrup není potřeba věnovat zvláštní pozornost. Ale to je obrovský omyl! Zdravé mléčné zuby jsou důležité pro zdravý vývoj zubů stálých. Vezmeme-li navíc v úvahu fakt, že mléčné zuby obsahují méně minerálních látek a jsou měkčí než zuby stálé, je jasné, že jsou i více ohrožené zubním kazem. Zubní kaz je infekční onemocnění, a pokud bakterie způsobující zubní kaz nalezne vhodné prostředí (větší množství cukrů, nedostatečná hygiena), je vznik zubního kazu zaručen. A proto pamatujte - čistý zub se nekazí!

Kdy začít s čištěním zubů?

Jednoduše od té doby, kdy se prořeže první zoubek. Zpočátku stačí tyto první zoubky po jídle otřít látkovou plenkou nebo kapesníkem. Později je možné zubní kartáček určený pro batolata zařadit dítěti mezi hračky, aby se s ním nenásilnou formou seznámilo. Od 1. roku bychom již měli dítěti čistit zoubky vhodným kartáčkem (na kartáčku by mělo být uvedeno, pro který věk je určený). V tomto věku dítě s nadšením přijímá vše nové, a proto se snažte z čištění zubů udělat hned od začátku běžnou věc, kterou je prostě potřeba nejméně dvakrát denně vykonat. Netlačte na dítě, nevyhrožujte mu a nenuťte ho, pokud si zuby nebude chtít čistit. Spíše pojměte učení jako hru - jděte mu příkladem a čistěte si zuby společně, dělejte různé grimasy a vydávejte legrační zvuky nebo si pusťte veselou hudbu - prostě udělejte z čištění zábavnou a prima činnost, které se nemusí dítě obávat.

Nejprve se zoubky čistí bez pasty a až přibližně v roce a půl začněte používat dětskou zubní pastu. Stačí jí použít ale jen malé množství (velikost zrnka hrachu). Naučte dítě správnou techniku čištění zubů, a i když si později začne zoubky čistit samo, ještě je po něm pro jistotu dočistěte.

Výběr správného zubního kartáčku

Správně zvolený zubní kartáček je hlavní pomůcka v péči o chrup. Zubní pasty, gely nebo ústní vody jsou pouze doplňkem, ale zubní kartáček nenahradí. Dětem, které odmítají čistit si zuby, možná pomůže i hezký zubní kartáček s obrázky. Vhodné jsou i elektrické zubní kartáčky, protože děti mají rády hračky na motorek a i tento kartáček jim takovou hračku připomíná. I v této oblasti výrobci mysleli na děti a na trhu je k dostání mnoho pro děti atraktivních kartáčků nejrůznějších tvarů a barev.

První návštěva u zubaře

Poprvé by měli rodiče zajít s dítětem k zubaři po prořezání prvního zubu. Tato návštěva je spíše informativní pro rodiče, následuje další návštěva cca v 1 roce. To se již i dítě seznámí s novým prostředím zubní ordinace. Pokud na dítě my dospělí nepřeneseme strach, který často ze zubaře máme, možná se mu tam bude i líbit. Zvláště pokud budete mít štěstí na citlivého pana zubaře nebo paní zubařku. Ti dítěti ukážou kouzelné jezdící křeslo a další zajímavé věcičky. Je důležité nevypěstovat v dítěti strach a obavy, ale naopak ho něčím zaujmout. Později je dobré dodržovat šestiměsíční intervaly prohlídek, protože pak mohou být případné kazy nebo nepravidelnosti v prořezávání zubů včas vyřešeny.

Publikováno: 05. 06. 2012

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Alena Pánková

Tagy: elektrický zubní kartáček | péče o mléčný chrup