Jak správně vybrat matraci pro dítě?

Kvalita spánku ovlivňuje množství faktorů, k těm nejdůležitějším však bezesporu patří vlastnosti matrace. Většina lidí si toho je vědoma a snaží se na matraci nešetřit. Respektive na své matraci – na děti se často zapomíná, případně se tolik neřeší. Mnozí rodiče dokonce zastávají názor, že děti nijak zvlášť kvalitní matraci nepotřebují, protože jsou v dobré kondici a nemají problémy s usínáním a už vůbec ne se zády. Takový přístup je samozřejmě naprosto nevhodný – výběr dětské matrace má pro budoucí vývoj velký význam. Chcete-li, aby se páteř vašeho dítěte vyvíjela správně, nepodceňujte ji. Na otázku „jak vybrat matraci“ vám většina lékařů doporučí především tvrdší modely (na stupnici tvrdosti od 1 – 7 matrace s tvrdostí 4 - 5). V ideálním případě z přírodních materiálů. K důležitým kritériím patří dostatečný odvod vlhkosti, dobré ergonomické vlastnosti (matrace pro dítě musí respektovat anatomický tvar páteře a odpovídat váze i věku). Od věci jistě není ani snadná údržba – v tomto směru jsou praktickou volbou matrace se snímatelnými potahy. Tvrdší matrace má opodstatnění především u novorozencům. Je jedním z preventivních opatření před syndromem náhlého úmrtí kojence (SIDS). Důležitý je také vhodně zvolený rošt, bez kterého by postel nebyla použitelná. Rošt musí matraci efektivně odvětrávat, umožnit rovnoměrné rozložení spícího člověka a zároveň dostatečně tlumit pohyby.

Věděli jste, že tvrdší matrace má své opodstatnění i jako prevence před SIDS?

Jaký materiál zvolit?

Vzhledem k tomu, že děti (a především novorozenci) prospí mnohem více času než dospělí, je na místě svědomitý přístup i k výběru materiálu. Základní pravidlo zní:“Ruce pryč od alergenů!“ Sázkou na jistotu jsou kokosové vlákno, latex i koňská žíně, případně jiné přírodní materiály. Odborníci na prodej matrací vám jistě ochotně vysvětlí přednosti jednotlivých materiálů.

Životnost aneb Jak často dětskou matraci měnit?

Mnohé materiály vydrží deset a více let. Dětská matrace by však neměla být používána déle než pět let, a to z hygienických důvodů. Ceny kvalitních matrací naštěstí nejsou tak vysoké, aby si rodiče nemohli dovolit, je za tuto doporučenou dobu měnit za nové.

Jakou matraci pro větší dítě/teenagera?

Jakmile dítě dospívá, mění se jeho nároky. Matrace již může být o něco měkčí (dle preferencí spáče) a z materiálů, které zajistí delší životnost. Pokud vaše dítě trpí skoliózou nebo jinou poruchou růstu, konzultujte výběr matrace s odborníky.

Publikováno: 12. 08. 2019

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Alena Pánková