Jak naučit děti plavat

Je tady léto a s ním spojená nejoblíbenější aktivita dětí i dospělých - plavání. Většina mrňousků miluje vodu již od malička, proto se to snažte využít, a co nejdříve začněte u dětí s výukou plavání. Zlepšíte jejich motorické schopnosti a významně snížíte riziko tonutí při pobytu ve vodě.

Maximálně ohleduplně ovšem přistupujte k dětem, které se vody bojí. Rozhodně jejich strach nijak nepřehlížejte, ani se jim nesmějte. Dobré není ani srovnávání s jinými dětmi - vyhněte se větám typu: \"Podívej se, sousedovic Anička už plave skoro sama, a ty si do bazénku ani nestoupneš.\" Každé dítě je prostě jiné, a když nebudete na potomka chvátat, budete trpěliví a budete jej chválit za každé maličké zlepšení, určitě zaznamenáte úspěchy.

Jak začít s výukou plavání?

Mnoho maminek navštěvuje kurzy plavání již s malými batolaty. Tady se děti nenaučí plavat v pravém slova smyslu, ale rozhodně se naučí nemít strach z vody a získají pevné základy, díky nimž se budou později snáze učit plavat. Ale nemějte obavy, pokud již vaše dítě dávno odrostlo z batolecího věku a kurzy plavání jste s ním nenavštěvovali. Ani tak není vaše dítě nijak znevýhodněné a stačí, když si čas od času uděláte rodinný výlet do bazénu, kde se dítě pomalu začne s vodou seznamovat. Uvidíte, že čas strávený v bazénu bude patřit k těm nejoblíbenějším rodinným chvilkám - užijí si ho rodiče, malé i větší děti.

Při nácviku plavání zapomeňte na dříve tolik rozšířené nafukovací kruhy a rukávky. Tyto plavecké pomůcky dětem spíše překážely, nenutily je vyvíjet příliš velkou aktivitu, a i když se s nimi naučila plavat většina z nás rodičů, v současné době jsou již překonané. Nahradily je plavecké pásy a desky z pěnového materiálu. Tyto plavecké pomůcky dítě nadlehčují, dodávají mu potřebnou jistotu, ale zároveň ho nijak neomezují v pohybu a nutí ho aktivně zapojovat ruce i nohy. Právě tyto pomůcky používají instruktoři pro výuku plavání i těch nejmenších dětí. Nejprve buďte dítěti stále nablízku a můžete ho i nepatrně sami přidržovat, aby získalo jistotu a nemělo strach. Brzy si dítě na novou plaveckou pomůcku zvykne a bude řádit ve vodě bez omezení. Až dobře zvládne plavecký styl, zkuste občas plavání bez plavecké pomůcky. Opět dítě nejdříve trochu přidržujte a postupně své jištění uvolňujte. Nebude to dlouho trvat a dítě zvládne úplně samo uplavat prvních pár temp. To bude radosti a právem na sebe bude velice pyšné (a rodič - učitel může být také).

Druhy pěnových plaveckých pomůcek

Podle Taťjány Svobodové z e-shopu A-Toys.cz>, který je jedním z největších prodejců plaveckých pomůcek v České republice, lze základní pomůcky rozdělit následovně:

  • plavecké pásy - nahrazují dřívější nafukovací kruhy, ale jsou pro výuku plavání mnohem vhodnější. Vyrábějí se v různých délkách a s různým počtem pěnových dílků. Kolem pasu se upevňují pomocí přezky, která se samozřejmě dá posunout tak, aby pás dítěti nepadal, ani aby ho neškrtil. Je to pomůcka určená na počátek výuky plavání.
  • nadlehčovací rukávky nebo kroužky - nahrazují nafukovací rukávky, vyrábějí se v různých barvách a s různými veselými motivy. Rukávky se zapínají na suchý zip, proto je snadno přizpůsobíte obvodu dětské ruky. Rukávky nebo kroužky využijete buď v začátcích, kdy má dítě ještě strach z vody, jako doplněk k plaveckému pásu. Nebo naopak později, kdy již dítě s plaveckým pásem zvládlo základy plavání a rukávky ho budou již jen málo nadnášet, aby se mohlo samo více aktivně zapojovat.
  • plavecké desky a plováky - slouží k výuce plavání i ke zpestření výuky. Jsou to výborné hračky do vody, mají různé tvary a barvy a děti si s nimi užijí spoustu zábavy.

Všechny plavecké pomůcky z pěnového materiálu se vyrábějí v mnoha různých barvách a tvarech a snadno zkombinujete například plavecký pás a rukávky ve stejné barvě. Svoji oblíbenou barvu si určitě vyberou kluci i holčičky.

Spolehněte se na české výrobce

Nemusíte hledat zahraniční výrobce. I tuzemští výrobci mají co nabídnout, navíc za mnohem lepší ceny a v opravdu široké škále druhů a barevných provedení. Plavecké pomůcky z pěnového materiálu od tuzemských výrobců mají atesty na nezávadnost materiálu, což se nedá tvrdit o zdánlivě podobných výrobcích s neznámým místem původu. Tyto plavecké pomůcky jsou i mnohem bezpečnější a odolnější než nafukovací typy, které se mohou propíchnout nebo vyfouknout. Důležitý je také fakt, že drží dobře na těle dítěte a dítě nemůže vyklouznout (což je další nedostatek nafukovacích kruhů).

Publikováno: 30. 06. 2012

Kategorie: Děti a rodina

Autor: Alena Pánková

Tagy: desky do vody | plavání dětí | plavecké pomůcky | plavecký pás