Jak na tchýni? Aneb 5 tipů, jak vyjít s příšernou tchýní!

Tchýně … stokrát omílané, a přesto nevyčerpatelné téma, které by vydalo na pěkně tlustý román. Někdo má štěstí a se svou tchýní vychází bez problémů, jiní „skřípou zubama“ a svou tchýni nemůžou ani „cejtit“. Pro ty z vás, kteří spadají do té druhé kategorie, máme pár rad, jak vyjít „s příšernou“ tchýní.

Ach ta tchýně!

Své o tom ví i jedna z redaktorek Šmoulat, která se svou tchýní „bojuje“ již dlouhých 14 let.

„Moje tchýně není vyloženě zlá, ale je taková nijaká. V den svatby mi řekla, že jsem ji z domova vzala to nejlepší, co tam měla (to mám ale kliku!). A že už pro mě není paní, ale neřekla, co tedy je. Je to tchýně, to vím, ale proboha jak ji tedy mám oslovovat? Mami? Neurazí se? Babi? Proboha není moje babička. Tak jak tedy? Vyřešila jsem to, prostě ji neoslovuji. Přestože manžel mým rodičům tyká a říká jménem, tak já jeho rodičům stále vykám a neoslovuji, protože nevím jak, a (i po tolika letech nebo právě proto) je mi hloupé se zeptat. Se svou tchýní se snažím (po dobrém) vyjít a přitom zůstat svá, není to ale vůbec jednoduché.“

„Se svou tchýní vycházím celkem v pohodě, snažím se být zdvořilá (ne vždy mi to vyjde) a při rodinných obědech aktivně nabízet pomoc (často funguji jako myčka, což moje tchýně dokáže ocenit)“, svěřuje se čtenářka Markéta. „Jediné“ na co jsem opravdu alergická je věta typu „já vám do toho nechci mluvit, ale …“ (a už to jede). Spíše než tchýně mi v tomto ohledu vadí můj manžel, který na tchýni nedá dopustit (sám na ní občas nadává, ale běda, když já o ní řeknu křivé slovo) a udělá vše, co mu řekne (i když se mu to třeba nehodí a hned, kdežto já na jeho pomoc čekám týdny nebo dokonce měsíce). Kvůli tomu mám pocit, že jsem u něj až ta druhá. Co s tím, ale nevím – zřejmě mi nezbývá nic jiného než se s tím smířit, koneckonců jsou i horší věci a horší tchýně.“

A co vy a vaše tchýně? Jste „nejlepší“ kamarádky nebo to mezi vámi občas „skřípe“? Pochlubte se v komentářích nebo na e-mailu info@smoulata.cz.

Pár rad pro přežití s tchýní

1. Nehádejte se s ní!

Je-li váš manžel „mamánek“, tak totiž nemáte šanci vyhrát a ušetříte si tvrdou lekci a zklamání. Pravidlo číslo jedna je: Maminka má vždycky pravdu. Pravidlo číslo dvě je: Když nemá pravdu maminka, tak platí pravidlo číslo jedna.

2. Vyslechněte ji!

Má-li vaše tchýně potřebu povídat a povídat, tak jí vyslechněte. Ovšem, jsou dva druhy tchýní, které samy sebe rády poslouchají. Jestli vaše tchýně spadá do kategorie, která nedává kontrolní otázky, aby zjistila, zda jí vnímáte, tak máte v podstatě vyhráno. Proč? Stačí „nahodit“ výraz soustředěného posluchače a jen kývat. Ona je spokojená a vy si můžete promyslet, co třeba budete druhý den vařit či co ještě zařídit. Ovšem spadá-li do té druhé kategorie, která vám dává kontrolní otázky, tak přeji pevné zdraví. V tomto případě je určitě potřeba naslouchat a hlavně dávat pozor!!!

3. Zkuste se vžít do její role!

Taky totiž jednou nejspíš budete něčí tchýně. Co když stejně nesnesitelná? Co když ještě horší? Hrozná představa, že? Ale i to se bohužel může stát. Každý z nás nedokáže neopakovat chyby těch druhých, taky vám jednou z domova někdo odvede ty vaše ratolesti.

4. Co společný zájem?

Určitě víte, jaký má koníček, co jí zajímá. Projevte zájem o ni, o její hobby a rázem bude mít pocit, že má spojence a možná bude její záliba i vaší. Nikdy totiž není marné mít za spojence byť neoblíbenou, ale navždy stále vaši tchýni. No, za zkoušku to přeci stojí…

5. Nepřistupte na společné bydlení!

Dobrá rada na závěr: Hlavně si nemyslete, že když si jí k sobě nastěhujete, že se tím něco vyřeší či zlepší! Naopak, vystavíte se tím každodenní psychické zátěži. A jak dlouho si myslíte, že to vydržíte? Patrně maximálně pár měsíců.

Autor: Justýna

A co vy? Máte své triky, tipy, jak přežít s tchýní? Napište nám je do komentáře nebo na e-mail info@smoulata.cz.

Publikováno: 18. 05. 2012

Kategorie: Děti a rodina

Autor: Alena Pánková

Tagy: jak na tchýni | příšerná tchýně