Říkanky k procvičování určitých hlásek

Procvičte si s dětmi hlásky, které jim jdou špatně vyslovovat, pomocí jednoduchých básniček. Určitě je to bude bavit více, než pouhé odříkávání slov.

Hláska C

Cinká Ovce cinká na louce, vodu pije v potoce. Cinká ovce na lávce, cinká jako v pohádce. Metelice O vánocích metelice pocáká nám okenice. O vánocích v metelici capou kluci po ulici. Cupity Pod mostem se honí dva veselí koni. Cupají cupity, cinkají kopyty.

Hláska Č

Činka Malá činka, velká činka, my cvičíme od malinka. Činka posiluje svaly - kdo cvičí, ten není malý. Čap, čap Čap, čap, čapinky, Káča peče topinky. Čap, čap, čapičky, Káča peče buchtičky. Čap, čap, čapáče, Káča peče koláče. Čap, čap, čapenku, Káča peče kačenku. Anča Malá Anča dom hačá, u pekáče jí koláče. Včelí med Čilé včely, včeličky obletují kočičky. Po kytičkách lítají květy nepočítají. Do včelína vlečou pyl, aby med léčivý byl. Chutný včelí med vyléčí tě hned.

Hláska D

Hajdy Hajdu-hajdu, najdu Majdu. Hajdy-hajdy, jdu od Majdy. Hajdy-hajdu, Tondu najdu. Potom najdem Jendu - a jdem. Zeptám se Do lesa pojedu, zeptám se medvědů, co mají k obědu. Trhají lebedu? Chodí na koledu? Snědí kilo medu? To já nedovedu- leda abecedu.

Hláska K

Mahuleno Milá Mahuleno, klekej na koleno, klekej pomalinku na tu jetelinku. Kuchařinka Kuchařinka kuchařila, koláče nám uvařila, a polívku upekla, klobásy se ulekla.

Hláska L

Máme mloka U potoka máme mloka, na palouku paví oka a na poli len - ty jdi z kola ven. Levandule Cibule, bambule, fialová tabule, levandule, kordule - a dali to Andule.

Hláska R

Drahomíra Kudrnatá Drahomíra proháněla Jaromíra. U komína našla výra, probudila netopýra. Radek Bystrý Radek kreslí hrádek. Nakresli, Radku, krásnou zahrádku. René Rychlý René pryč se žene - a má tričko roztržené. Paráda Pado-pado-padohy, jelínek má parohy. Padu-padu-paduku, panenka  má paruku. Pede-pede-pedeme, kabátek vypereme. Padá-padá-padáda, je to pěkná paráda.

Hláska Ř

Přihořívá Hoří třísky, hoří dřeva. Přidej dříví, je to třeba. Přidej pařez, přidej křoví, přidej kořen modřínový. Přiložíme, okřejeme - příjemně se ohřejeme. Tři dukáty Tři dukáty na křížaly, tři dukáty na křen. Tři dukáty ušetříme - křen na chleba natřem. Řepa Jiřík je v dřepu, přebírá řepu. Řepu dá kuchaři a ten ji uvaří.

Hláska S

Sova Sova sedí na jasanu, vesele si houká. Sedla si sem hezká sojka, na sovu se kouká. Autobus Autobus, autobus, zajel ve vsi hejno hus. Zajel ve vsi hejno husí - teď ty husy platit musí. Autobus, autobus zajel osm hus. Spěchám Spěchám do hospody na veselé hody. Jsou tam housle, basa a veselá chasa.

Hláska Š

Myš Myško, myš, málo jíš. Tak pojď blíž - a uvidíš. Šípek Šípek šípkový nám tiše poví: Šípek šípkatý má pěkné šaty. Uši Myška myší všechno slyší. Muška muší nemá uši. Vlaštovička Vlaštovička mušky chytá, šveholí, jak šipka lítá. Lítá jako živé nůžky, a maličkým dává mušky. Žádné dítě neošidí - vlaštovička všechno vidí. Špaček Špačíček, špaček je šikovný ptáček: Žížaly po dešti chytá jak do kleští.

Hláska Ť

Léto letí Podívejte, děti, léto někam letí. Jen leť, léto, leť, ptáky na jih veď.

Hláska Z

Vzteklá Vzteklá Stázi po nás hází misky, sklenice i vázy. Nevztekej se, milá Stázi, my zmizíme bez nesnází. Zvoneček Je jeden stoleček, na stolečku zvoneček. Když zvoneček zvoní, z pece něco voní.

Hláska Ž

Hlemýždi Dva hlemýždi nažehlení ujíždějí po dláždění. To plížení po dlažbě je obtížné a odvážné.

Publikováno: 12. 06. 2012

Kategorie: Logopedické říkanky

Autor: Alena Pánková

Tagy: logopedické říkanky