Děti milují muffiny

Muffiny jsou malé dortíčky, které milují především děti. Ale ani dospělí neodolají jejich lákavé vůni a vzhledu a rádi zhřeší touto sladkou tečkou po obědě nebo ke kávě. Děti na muffinech nejvíce ocení nápadité zdobení, kterým můžete každý muffin jednoduše ozvláštnit.

Výhodou muffinů je, že se pečou jednotlivé porce zvlášť ve formě na muffiny nebo samostatně v košíčcích (ty mohou být papírové nebo silikonové). Pokud použijete formu na muffiny nebo silikonové košíčky, máte jistotu, že se vám neroztečou. Máte-li k dispozici pouze papírové košíčky, dejte na sebe minimálně dva, ale raději tři, aby vám těsto nevyteklo. A protože se tedy peče každý kousek zvlášť, můžete udělat každý originál. Někdo nemá rád hrozinky, jiný je zase miluje. U muffinu to není problém – jednoduše přisypete do formičky na těsto pár hrozinek, u jiného kousku nahradíte hrozinky třeba čokoládou, brusinkami nebo ovocem. Použít se dá opravdu téměř jakákoliv přísada, záleží jen na chuti vaší a vašich strávníků.

Základní recept na muffiny

2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1/2 hrnku cukru krupice 2 vanilkové cukry 1/2 lžičky soli 1/2 hrnku oleje 1 hrnek mléka 1 vejce

Přidat lze pokrájené ovoce čerstvé i sušené, nakrájenou čokoládu, skořici, lentilky, povidla, oříšky, kokos, atd. Vše smícháme dohromady, naplníme košíčky přibližně do poloviny až do ¾  a dáme péct. Pečeme na 180 ºC asi 20-25 minut.

Pokud vám tento základní recept nestačí a máte chuť experimentovat, můžete vyzkoušet některý ze stovek dalších receptů na muffiny.

Zdobení muffinu

Upečené muffiny můžete jen lehce pocukrovat moučkovým cukrem, ale lepší je si se zdobením vyhrát a udělat z nich malé umělecké dílo. Mezi nejjednodušší a nejrychlejší patří zdobení rozpuštěnou čokoládovou polevou. Ze sáčku s rozpuštěnou čokoládou kreslete na muffiny různé obrázky nebo je jen tak křížem krážem pocákejte. Připravit si můžete i různé krémy a ty pomocí cukrářského sáčku a ozdobné hubičky nastříkat na upečené muffiny. Potom lze ještě přidat marcipánové nebo cukrové zdobení, lentilky nebo želatinové bonbony různých tvarů.

Krémy na muffiny?

Klasický máslový 250 ml mléka 1 sáček pudinkového prášku (příchuť zvolte sami) 60 g krupicového cukru 200 g másla

Nejprve z mléka, pudinkového prášku a cukru uvařte hustý pudink a nechte jej vychladnout na pokojovou teplotu. Pak jej začněte ručním šlehačem šlehat a postupně přidávejte kousky másla, které má také pokojovou teplotu. Šlehejte, dokud nevznikne hladký krém.

Krém z bílé čokolády 3 lžíce mléka 60 g bílé čokolády 120 g moučkového cukru 180 g změklého másla

Ve vodní lázni zahřejte mléko, přidejte nalámanou čokoládu a míchejte, dokud se čokoláda úplně nerozpustí. Nechte vychladnout. Máslo utřete s cukrem do krému a pak přidávejte po částech vychladlou čokoládu. Vyšlehejte dohladka. Krém potom můžete obarvit různými potravinářskými barvami.

Krém z kondenzovaného mléka 200 g másla 150 g slazeného kondenzovaného mléka (Salko) potravinářské barvy

Máslo a Salko šlehejte ručním šlehačem do hladkého krému. Ten potom obarvěte různými potravinářskými barvami.

Tip pro maminky malých (i větších) dětí

V některých školkách bývá zvykem, že děti na konci školního roku nosí na rozloučenou různé sladkosti. Překvapte všechny ostatní a upečte krásně nazdobené mini muffiny. Použijte malé papírové košíčky, které jsou menší než na klasické muffiny, používají se například na podložení drobného nepečeného cukroví nebo čokoládových pralinek. Do košíčků pak stačí dát cca 2 lžičky těsta (může být například i perníkové) a upéct. Hotové muffinky pak hezky nazdobte. A nemusíte být zručná cukrářka – stačí muffinky potřít čokoládovou nebo citronovou polevou a přilepit lentilku nebo hezký želatinový bonbon. Uvidíte, že děti budou nadšené.

Nebo vyrobte dětem muffinové zmrzliny. Pořiďte si zmrzlinové kornouty s rovným dnem, upečte muffiny, které se vejdou do kornoutu a nazdobte je podle své fantazie. Výsledek vypadá více než úžasně a s takovým sladkým překvapením můžete dětem udělat radost například na Den dětí.

Publikováno: 25. 05. 2012

Kategorie: Nezařazené

Autor: Alena Pánková

Tagy: děti | muffiny | recepty na muffiny