5 pravidel pro pro skutečně produktivní práci z domu

Je to sen téměř každého z nás. Být doma, vydělávat si blogováním, pracovat kdy chceme a v jakém čase chceme. I v pyžamu ? Avšak pracovat z doma produktivním způsobem vyžaduje disciplínu, plánování a organizaci. A samozřejmě i někoho, kdo vám dohodí zakázky... Bez toho můžeme promarnit mnoho hodin, potloukat se po domě a nic neudělat. Pracuji doma už rok. Prošla jsem si za to období různými fázemi a vyzkoušela jsem různé finty. Určitý čas mi trvalo, než jsem našla rovnováhu a někdy ji ještě i stále hledám. Jelikož jsem rozená workoholička, velmi snadno vím sklouznout k tomu, abych i během homeoffice dělala přesčasy ? Zde je pět bodů, které pomohou být při práci z domu produktivnější:  

1. Pozor na pracovní dobu

Myslím, že jedním z nejvýznamnějších přínosů pro práci z domu je, že ve většině případů si můžete určit čas, kdy pracujete; můžete pracovat brzy ráno nebo večer v závislosti na tom, co se vám více vyhovuje. Můžete si poslechnout zastánců ranního vstávání, kteří tvrdí, že pracovat ráno je nejvíce produktivní. No nemyslím si, že to platí pro každého. Každý jsme jiný a ani není možné, aby každý pracoval právě v této době. Já nejsem ranní ptáče. Můj pracovní den začíná až poté, co mám za sebou 8 hodinový spánek, udělám si snídani, nebo alespoň čaj a postarám se o malého syna. Je vědecky dokázáno, že čas, kdy jste nejproduktivnější, závisí na vašeho chronotypu. Váš chronotyp jsou vaše přirozené a hlavní biologické hodiny. Je ideální, pokud se svému chronotypu přizpůsobíte a nebudete s ním bojovat. Díky tomu můžete ušetřit mnoho hodin práce. Pokud máte zájem zjistit svůj chronotyp, tak si udělejte tento kvíz. Nastavení pracovní doby a její dodržování také pomáhá eliminovat produktivní prokrastrinaci, ke které můžete doma snadno sklouznout.

2. Udělejte si rutinu z "hotové práce"

Zda je vaší kanceláří konferenční stolek v obývacím pokoji nebo plně vybavená domácí kancelář, faktem zůstává, že vaše práce se stále fyzicky nachází tam, kde žijete. To znamená pokušení udělat "ještě jednu věc" po večeři. Nicméně určitě se vám stane to, co se stalo i nejednou mně. Sednete si za počítač a najednou zjistíte, že jste za ním proseděli namísto plánovaných 15 minut až 3 hodiny a je už půlnoc. Je pravda, že jsem během toho stihla hodně, ale toto není správný přístup. Škodí to. A dlouho se takto pracovat nedá. Ovlivňuje to spánek a také celkové zdraví a psychickou pohodu. V jedné studií za druhou se ukazuje, jaký má na nás vliv modré světlo z našich high-tech věciček, včetně této studie, na níž pracoval tým z Harvardské lékařské školy. Představte si. Oni zjistili, že používání přenosných světlo-vyzařujících zařízení bezprostředně před spaním má biologické účinky, které mohou podporovat poruchy spánku a narušovat denní rytmy, což může mít nepříznivý vliv na výkon, zdraví a naši bezpečnost. Pokud to náhodou i není pravda, určitě je to minimálně dobrá záminka k tomu, aby jste s prací skončili v určený čas definitivně a už před spaním nezapínali notebook. Udělejte si rutinu. Může to být náročně a bude to trvat déle, pokud jste aktivní jako já, ale funguje to, pokud si řeknete, že práce končí tehdy, když vypnu počítač. Takže ho opravdu vypněte, nenechávejte ho jen ve spánkovém režimu! Neboť pak se nutkání sednout si k němu nezbavíte. Raději sáhněte po knize. Pro mě je fajn relaxací čtení kuchařek, kde si nalepovacími papírky značím, co budu vařit ? nebo si podívám telku. Aktuálně jsem podlehla fenoménu dívání seriálu Hra o trůny. No a best of je park!

3. Nezapomeňte na přestávky a pohyb

Když pracujeme doma, můžeme si dovolit v některé dny upravit si režim tak, že začneme cvičením, nebo práci přerušíme na to, abychom se rozhýbali. Tento luxus si zpravidla nemohou dovolit ti, kteří chodí do práce každé ráno v témže čase a musí se kousnout. Nebojte se proto, že v některé dny dny budete pracovat o hodinu-dvě méně. Neznamená to, že byste toho stihli méně, než v jiné dny. Vyzkoušejte si to a uvidíte, že pokud přerušíte práci a půjdete si zaběhat, vyvětráte hlavu a pak se vrátíte k práci, půjde to jako po másle a stihnete toho víc, než kdybyste nepřetržitě seděli za počítačem. Jinak nemusíte si udělat přestávku jen kvůli sportu. Můžete si naplánovat i malé domácí práce. Mně fungují takové věci jako naložení pračky a pak její vložení, úklid koupelny, převlékání peřin, uvaření večeře, vysypání odpadků, ...

4. Respektujte své časové bloky

Když si budete plánovat svůj den, a pokud se budete řídit podle harmonogramu, měli byste ho mít rozdělen na časové bloky. Budete mít vyhrazený čas na intenzivní práci psaní blogu nebo tvorby produktu atd. a budete mít i čas na jednodušší činnost, jak sociální sítě, vyřizování mailů apod. Většina z nás se rozhodne pracovat z domova, protože chce flexibilitu, kterou nám tato práce poskytuje, ať už jde o sportovní aktivit, setkávání se s přáteli nebo přizpůsobení se jiným zálibám či rodině. Pokud však chceme být produktivní a usilujeme o dosažení našeho cíle, musíme tuto flexibilitu využít a zároveň respektovat naše časové bloky. Většinu produktivní a intenzivní práce dělám dříve v průběhu dne (ne v noci), nejčastěji dopoledne, pracovní setkání si plánuji spíše kolem oběda, abych spojila příjemné s užitečným, nebo odpoledne. Tak se mohu věnovat nejdůležitějším věcem v první části dne. Samozřejmě, vyskytnou se výjimečně okolnosti, kdy si své časové bloky vyměním, ale potom si zbytek mého dne reorganizovat tak, aby klíčové a nejproduktivnější úkoly byly hotové.

5. Zvládejte očekávání rodiny a přátel

Toto je největší výzva. Moje rodina v podstatě ani neví, co dělám a mnohdy doslova nevěří jak může člověk při práci z domu něco vydělat. Neuvědomují si, že narušení mého režimu telefonáty, úkoly a návštěvami ovlivňuje můj harmonogram a plány. Ještě stále rodinu učím na svůj režim a postupně začínají chápat, že i práce z domova je práce. Nebojte se proto říci rodině ne. Pokuste se jim to vysvětlit. Určitě to pochopí. Nenechte se však ovládat a nedělejte kompromisy ani vůči jednomu z nich, protože se to obrátí proti vám.  

Publikováno: 10. 11. 2019

Kategorie: Nezařazené

Autor: Alena Pánková