Začátek těhotenství je těžký, pozor na googlení

Jsem těhotná? Takovou otázku si kladou na začátku všechny ženy, kterým se nedostaví menstruace a cítí se v napětí nebo pociťují určité tlaky v prsou. V danou chvíli nezbývá nic jiného než si provést domácí těhotenský test, který prozradí více. Ideálně se provádí v den menstruace, u některých s vyšší citlivostí pak až několik dní předem. Při zobrazení dvou čárek značících pozitivitu je dobré se objednat k lékaři. Co čekat v první fázi těhotenství a kde může žena najít pomocnou ruku?

Vše na jednom místě

Emoce jako na houpačce, to je nejčastější příznak začátku těhotenství spolu s ranními nevolnostmi, které se projevují až u 80 procent žen v různé intenzitě. Zatímco jedna může zvracet po celý první trimestr, jiná může mít jen pocit „žaludku na vodě“. Jaké další symptomy se mohou objevovat? Dochází ke zvýšené citlivosti prsou, což je zcela běžný jev, kdy se zvětšují mléčné žlázy a spolu s nimi také prsa. Nebude trvat dlouho a nastane čas na nákup nové podprsenky. Právě takové informace a rady se nachází na webu Modrý koník, který je online průvodcem těhotenství.

Vědět bez googlení

Když žena otěhotní, potřebuje podporu, pochopení, a hlavně odpovědi na otázky. Bohužel těch se jí často nedostane ani u ošetřujícího lékaře, kam vyrazí povětšinou v pátém týdnu těhotenství po vynechání menstruace na vyšetření vaginální sondou pro potvrzení těhotenství. Lékař může provést též krevní rozbor a objednat do takzvané poradny. Co bude dál? Jak se plod vyvíjí? Rozhodně není namístě namátkově googlit klíčová slova pro zjišťování informací, protože různé weby výrobců nebo prodejců nestojí o šíření vědomostí, ale pouze o prodej svých výrobků, kosmetiky nebo potravinových doplňků. Je třeba velké obezřetnosti, aby poznatky vycházely od lékaře nebo z ověřených zdrojů, což je případ Modrého koníka.


Nebát se zeptat

První trimestr je pro ženu velkou výzvou a také nejistým obdobím. Až patnáct procent těhotenství končí v první fázi samovolným potratem, proto se nedoporučuje sdílet radostnou novinu s celým světem, ale raději posečkat do konce třináctého týdne, kdy toto riziko významně klesá. Naopak je třeba dbát na správný jídelníček a dostatek spánku, nesmí chybět pohybové aktivity, které pomohou překonat zdravotní obtíže. Nervozita nebo obavy bývají v prvním trimestru běžné, vždy je možné se ale obrátit se svými dotazy do anonymních poraden na Modrém koníkovi nebo sdílet své poznatky s ostatními uživatelkami, což přispěje k duševní rovnováze, která je v těhotenství velmi důležitá.  

Publikováno: 08. 05. 2023

Kategorie: Těhotenství a porod

Autor: Alena Pánková