Růže, královna květin

Ne nadarmo se růži říká královna květin. Její krásné a jemné květy lahodí oku a její vůně nás omámí. Růže by zkrátka neměla chybět na žádné zahrádce, byť by byla sebemenší. A aby se vašim růžím opravdu dařilo, přečtěte si následující řádky, které vás naučí, jak o růže pečovat.

Růže pěstitele zaujmou svojí rozmanitostí a velkou přizpůsobivostí k různým přírodním podmínkám. Existuje mnoho odrůd růží, které se liší nejen barvou a tvarem květu, ale také velikostí rostliny či různou dobou kvetení. Růže můžeme pěstovat jako popínavé rostliny na různých pergolách či zídkách nebo jako kompaktní keře, které lze využít i k vytvoření nádherného kvetoucího živého plotu. Oblíbené jsou i stromkové růže, které působí jako nepřehlédnutelná solitéra v každé zahradě.

Výběr stanoviště

Růže vyžadují hodně světla, vzdušnou a slunečnou polohu. Avšak poloha, která je osluněná celý den, není příliš vhodná z toho důvodu, že růže rychle odkvétají a trpí suchem. Vhodné je stanoviště, které je po část dne zastíněno korunou stromů.  Ale v úplném stínu nebo na severní straně domu se růžím dařit nebude. Na zahradní půdu nejsou růže náročné, postačí jim hluboce kypřená, výživná a dostatečně vlhká půda.

Výsadba růží

Růže můžete sázet na jaře nebo na podzim. Podzimní výsadba je výhodnější z toho důvodu, že růže stihne do zimy dostatečně zakořenit a na jaře mají rostliny již určitý náskok v růstu. Mladé rostliny zasazené na podzim je ovšem nutné chránit před mrazem. Jarní výsadba je výhodná ve vyšších polohách, aby byly sazeničky y ochráněné před brzkými podzimními mrazy. Stromkové růže, které jsou náročné na zazimování, je nejlepší sázet vždy na jaře.

Růže vždy sázejte do kypré, humózní půdy, nikdy je nesázejte do mokré a mazlavé půdy. Před vysazením růže odstraňte zelené, nezdřevnatělé výhony a tenké výhony. Na sazenici by mělo zůstat 3 až 5 výhonů, jejichž řez provedeme až na jaře. Kořínky zkrátíme o polovinu a zcela odstraňte poškozené kořínky. Růži vysaďte do připravené, dostatečně hluboké a široké jámy. Dbejte na to, aby místo očkování bylo asi 5 cm nad povrchem země (nikdy nesmí být zahrnuto zeminou). Zasazenou rostlinu důkladně zalijte.

Řez růží

Mnoho začínajících zahradníků se obává pěstování růží z důvodu nutnosti jejich řezu. Jde ale o pár jednoduchých pravidel, která se každý snadno naučí. Řez růží provádíme zásadně na jaře. K určení vhodné doby nám pomůže příroda - když rozkvetou zlatice (lidově zlatý déšť), je čas na řez růží. Před řezem odstraňte z rostlin nakopčenou půdu, která je chránila v zimě před mrazem. Staré a nemocné výhony odstraňte zcela. Všechny ostatní výhony u záhonových a ušlechtilých růží zkraťte na 20 až 30 cm. Vrchní pupen by měl vždy směrovat ven.  U keřových růží se nemusíte bát razantnějšího řezu. Zcela odstraňte přestárlé a křížící se větve a keř prosvětlete odstraněním třetiny až poloviny výhonů. A také zkraťte všechny ponechané výhony na délku cca 20 až 30 cm. Řez by měl být veden vždy šikmo, aby se na řezné ploše nedržela voda.

Nebojte se pěstování růží, trocha námahy určitě stojí za to. Za vaši péči se vám růže odmění krásnými a voňavými květy, které vás potěší nejen v zahradě, ale také jako kytice vlastnoručně vypěstovaných růží doma ve váze.

Publikováno: 18. 09. 2012

Kategorie: Bydlení

Autor: Alena Pánková

Tagy: pěstování růží | růže