Karavaning s dětmi: Jak malé kempaře nadchnout?

Karavaning zažívá nejen v České republice již několik let „boom“ a představuje stále oblíbenější alternativu, jak strávit čas dovolené. Platí přitom, že cestování v obytném voze nebo s obytným přívěsem uspokojí nejen páry všech věkových kategorií, ale poskytne vzrušující zážitky i celým rodinám s malými dětmi. Moderní karavny se totiž prodávají i půjčují v mnoha variantách a interiérových uspořádáních, která poskytují dostatek komfortu i početným skupinám a uspokojí i ty nejmladší a nejnáročnější cestovatele. Chce to však vědět, jak naše ratolesti zaujmout, aby se nenudily.

Dětský koutek je nutnost

Ať už se napoprvé chystáte využít pronájem karavanů nebo si rovnou starší karavan přívěs pořídit do svého vlastnictví, měly by vás zajímat karavany s dětským koutkem, chcete-li pokojem. Velice oblíbené jsou v této kategorii karavany HOBBY DE LUXE z dílny renomovaného německého výrobce. V 5 z 13 modelů této řady najdete dětskou sekci, kde děti nalezenou soukromí, prostor pro odpočinek, hraní společenských her nebo třeba kreslení. Prakticky tak eliminujete možnost, aby se vaše dítko během dovolené nudilo. Tip: Nové, ale i starší karavany Hobby najdete v nabídce bazaru karavanů Burimex.

Nejezděte na jeden zátah

Denně lze s karavanem urazit i cestu kolem 900 km. Cestujete-li s dětmi, doporučujeme počítat s nižšími vzdálenostmi a cestu něčím ozvláštnit. Pokud brzy ráno nasednete do vozu a zastavíte se až večer, vaše „malé já“ bude plakat, křičet a nudou si kousat nehty. Když ale cestu rozfázujete třeba po 200kilometrových úsecích, po cestě za cílovou destinací můžete během pauz stihnout i několik výletů a děcko tak vytrhnout z nudy, v které se po čas nekonečného sezení v autosedačce utápí. Pamatujte, že i během cesty je třeba se dítěti věnovat, a ačkoliv je z pozice rodiče jistě pohodlnější dát potomkovi do ruky mobil nebo tablet, jemu tím velkou službu neprokážete. Mluvte s ním, hrajte slovní fotbal nebo si v reproduktorech auta společně poslechněte audio pohádku.

Hlavně odhadnout, kdy je správný čas na pauzu!

Jak zabavit děti na místě?

Ale pozor. Na nejmenší musíte prioritně pamatovat hlavně v momentě, kdy zastavíte. Jedině tak v nich probudíte stejnou vášeň v kempování a karavaningu, která ovládla vás. Zatímco malí chlapečci jistě ocení například model terénního auta s karavanem, díky kterému se budou moci cítit stejně tatínek, bez ohledu na pohlaví děti zabavíte sadou stolních her čítající Člověče, nezlob se!, šachy, dámu, karty na prší i desítky dalších her. Populární je i skládací věž, kterou si děti zábavnou formou rozvíjejí motorické schopnosti i kreativitu. Chystáte-li se navíc zastavit někde u vody, takové nafukovací lehátko oceníte jak vy, tak i vaše děti.

Nadchněte dítě pro karavaning a kempování tím, že mu dopřejete pohodlí

Co se praktických záležitostí týče, doporučujeme s sebou na cesty s karavanem nebo obytňákem přibalit i dětskou židli, případně jídelní židličku pro ty nejmenší. U ratolestí – zvláště těch nejmladších – je extrémně důležité, aby se v kempu nebo kdekoliv při cestování s karavanem či obytňákem cítili maximálně komfortně. Jedině tak jim kempování a karavaning neznechutíte, a naopak dostanete příležitost ukázat mu postupně výhody, které tento druh cestování a trávení dovolené nabízí oproti lenošení na vyhřáté pláži.

Publikováno: 13. 09. 2019

Kategorie: Cestování s rodinou

Autor: Alena Pánková