Následky nedostatku mateřské lásky
Nedostatek mateřské lásky zanechá na mozku dítěte trvalé následky. Přišli na to američtí vědci, kteří zkoumali mozek dvou tříletých dětí.
O jedno se rodiče s láskou starají a jsou mu vždy nablízku, to druhé bylo zanedbané a navíc bylo obětí týrání. Výzkumníci s překvapením zjistili, že mozek prvního dítěte je podstatně větší, přičemž v případě druhého dítěte některé části mozku nebyly vůbec vyvinuty.
Dítě s větším mozkem bude podle odborníků v dospělosti podstatně inteligentnější a mnohem snadněji si bude budovat vztahy. Druhé pozorované dítě má predispozici k závislosti na drogách, zřejmě bude mít problém najít si práci a začlenit se do společnosti.
Kromě toho bude mít pravděpodobně psychické problémy. Z výzkumu je tedy zřejmé, že péče o dítě v prvních dvou letech života má výrazný vliv na jeho život i v dospělosti. Výsledky výzkumu poukazují i na opakovaný cyklus zanedbávání dětí. Rodiče, kteří byli v dětství zanedbávání a týrání, nemají dostatečně vyvinutý mozek a s velkou pravděpodobností se budou chovat ke svým dětem stejně jako jejich rodiče k nim.
Tento cyklus je podle odborníků možné narušit jedině tak, že těmto rodinám někdo poskytne pomoc při péči o dítě v prvních letech jeho života.
Publikováno: 07. 11. 2012
Kategorie: Děti a rodina