Kvalitní psí bouda by měla být součástí každé zahrady, na které žije pes

Chováte svého psa na zahradě a občas dochází k vám do domu? Pak jistě víte, že mu musíte zajistit útočiště, které mu v zimě poskytne ochranu před mrazem, v létě před horkem a zároveň v něm bude mít zázemí a pocit vlastního domova. Správně, máme na mysli psí boudu, která může být ozdobou každé zahrady se čtyřnohým mazlíčkem a pro psa znamená podobnou jistotu jako například kočičí stromy pro umňoukané mazlíčky Jak takovou boudu vybrat?

Kvalitní materiál a odpovídající velikost

Základním materiálem pro výrobu kvalitní psí boudy by mělo být dřevo. Jde o přírodní materiál, u něhož nehrozí, že by psovi způsobil zbytečné zdravotní komplikace, a zároveň se s ním i dobře pracuje. To se hodí, pokud budete chtít boudu vyrobit sami. S velikostí je to složitější. Obecně platí, že by se pejsek měl být schopen v boudě pohodlně postavit a ještě by ve všech směrech mělo zbýt pár centimetrů. Pro představu například středně velká plemena jako jsou border kolie, by měla mít délku boudy okolo 1 m a hloubku alespoň 80 cm. Vše je ale velice individuální a především berte ohledy na individuální proporce svého psa.

Jaké zateplení je dostačující?

Samozřejmostí by u takové boudy mělo být zateplení, které výrazně zvýší komfort při pobytu uvnitř. Na to stačí použít polystyren, jehož síla může být i jen několik centimetrů. Samozřejmě čím silnější bude vrstva zateplení na boudě, tím stálejší podmínky bude pes uvnitř mít. Řádově se snažte vybírat boudu s tloušťkou zateplení alespoň 5 cm.

Praktické vychytávky

Chcete-li mít možnost boudu čas od času vyčistit a případně i zkontrolovat jak se v ní psovi bydlí, pořiďte model s odklápěcí střechou. Ta může být upevněna na pantu anebo ji drží šrouby. Nezapomeňte ale takovou boudu umístit do prostoru, který bude odklápění umožňovat. Bouda pro psa by měla mít také sklon střechy, který bude umožňovat odtok vody správným směrem, ideálně do stran. Díky tomu se před ní nebudou tvořit kaluže, kterými by pes prošel před vstupem dovnitř a díky nimž by si do boudy zbytečně zanášel nepořádek. Velmi důležitá je také velikost vstupního otvoru boudy. Jeho výška by zhruba měla odpovídat výšce psa v kohoutku. Ještě před koupí je vhodné si svého psa přeměřit a jeli to možné vstup do boudy si s ním osobně vyzkoušet.

Publikováno: 02. 09. 2021

Kategorie: Naše tipy

Autor: Alena Pánková