Máte doma zdravé klima?

Pokud chcete, aby se vám doma dobře bydlelo, nestačí domov jen zařídit hezkým nábytkem. Důležité je také klima, které v bytě nebo v domě máte. Příliš vlhký ani příliš suchý vzduch našemu zdraví nesvědčí, stejně jako znečištěný vzduch z okolního prostředí.

Zatímco majitelé starších domů a bytů se potýkají s nadměrnou vlhkostí v interiéru, suchý vzduch naopak trápí obyvatele novostaveb nebo panelových bytů. Na znečištěné ovzduší ve větších městech špatně reagují malé děti, alergici nebo astmatici. Naštěstí na každý uvedený nedostatek lze najít řešení, díky kterému bude klima v našem bytě nebo domě mnohonásobně lepší. A zdraví je přece věc, o kterou musíme pečovat a chránit ji.

Pomoc je snadná

Čističky vzduchu - tyto šikovné přístroje dokážou odstranit ze vzduchu až 99,9 % nečistot. Už nebudete muset dýchat vzduch znečištěný dráždivými látkami, které vám způsobují alergickou reakci. Nebudete muset čichat zápach z cigaretového kouře nebo výfukových plynů. Čističky vzduchu pomocí několika filtrů vzduch v bytě nejen vyčistí, ale také osvěží a zbaví zápachu.

Zvlhčovače vzduchu - suchý vzduch v bytě má špatný vliv na naše zdraví. Způsobuje snížení obranyschopnosti organismu, který je pak mnohem více náchylný k nemocem horních cest dýchacích. Může být také příčinou suchého a dráždivého kašle, škrábání v krku nebo ekzému. Suchý vzduch má také za následek vyšší prašnost v místnosti a rozhodně neprospívá dřevěnému nábytku nebo dřevěným podlahám. Zvlhčovače vzduchu pracují na různém principu zvlhčování (parní zvlhčovače nebo ultrazvukové zvlhčovače) a vyřeší váš problém se suchým vzduchem.

Odvlhčovače vzduchu - řeší přesně opačný problém než zvlhčovače - příliš vlhký vzduch. Odvlhčovače vzduchu vás zbaví nadměrné vzdušné vlhkosti, která způsobuje vznik plísní a rozšíření roztočů. Z toho důvodu je jejich použití velice vhodné pro alergiky a malé děti. Někdo může namítnout, že odvlhčovač není potřebný, že stačí pouze větrat a topit. Opak je ale pravdou, vysoušení interiéru je pomocí odvlhčovače až o 60 % efektivnější. Vlhkost ze vzduchu, kterou odloučí odvlhčovač ve formě destilované vody, se shromáždí ve sběrné nádobě a můžete ji dále použít (např. k žehlení). Odvlhčovače mají velmi malou energetickou spotřebu a pracují tiše a spolehlivě.

Výjimečné situace

Odvlhčovače se s úspěchem používají například při povodních, kdy pomáhají odstraňovat vlhkost ze zatopených sklepů nebo obytných místností. Vlhkost se v těchto objektech drží v omítce a to i dlouho po odčerpání vody. Bez odvlhčovačů by lidé postižení povodní nemohli dále pracovat na opravách svých domovů. Odvlhčovače také urychlí práci při stavbě nebo rekonstrukci - využívají se například k vysoušení podlah před pokládkou podlahových krytin.

Publikováno: 20. 07. 2012

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Alena Pánková

Tagy: odvlhčovače | odvlhčovače vzduchu