Puchýřky na prstech, dlaních a na chodidlech? Může se jednat o dyshidrotický ekzém

Dyshidrotický ekzém je onemocnění kůže, které postihuje zejména osoby, které mají oslabenou kožní bariéru neschopnou normální regenerace a fungování. Z mnoha procent jsou to lidé, kteří trpí atopickým ekzémem. Ten do 10 let věku většinou pomine, jsou však případy, kdy atopický ekzém přetrvá do dospělosti, nebo se až v dospělosti objeví.

Příčiny dyshidrotického ekzému

Přesnou příčinu toho onemocnění lékaři prozatím nezjistili, spekuluje se však nad možnými spouštěči, kterými mohou být:
  • kožní mykózy, jako jsou plísně nebo mikrobiální infekce,
  • kontaktní alergie,
  • stres,
  • úzkosti,
  • nadměrné pocení rukou a nohou,
  • manipulace s chemikáliemi a čistícími prostředky bez ochranných pomůcek.
Příznaky dyshidrotického ekzému Typickými průvodními znaky ekzému jsou vodnaté pupínky na rukou a nohou. Někdy jsou menší, někdy vetší, jejich společným projevem je způsobená bolest a jejich praskání. Při praskání puchýřků je častá druhotná infekce, kdy bakterie snáze proniknou do organizmu a projevují se zarudnutím pokožky a silnou bolestí.

Léčba a prevence

Pokud máte podezření, že se vaše pokožka na rukou a nohou potýká s dyshidrotickým ekzémem, vyhledejte v prvé řadě dermatologa, který prověří symptomy a nasadí potřebnou léčbu. Až bude pokožka zahojená, dbejte na prevenci. Nevystavujte končetiny častému mytí, po každém mytí však používejte hydratační krémy, které jsou důležité. Druh krému volte pečlivě. Vhodným krémem pro hydrataci, který zároveň vytváří ochrannou bariéru po dobu 4 – 6 hodin, je krém Dermaguard. Příjemně se vstřebává a na pokožce nezanechává mastný film. Není nutné aplikovat jej po každém mytí, postačí jej obsah o velikosti hrášku přibližně 4x denně. Tento, ani žádní jiný preventivní krém nepoužívejte při akutních problémech s pokožkou. Vždy nejdřív vyhledejte pomoc lékaře.

Publikováno: 16. 06. 2022

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Alena Pánková