Jak naučit dítě jezdit na kole?

Naučit se jezdit na kole patří k dalším důležitým momentům v životě dítěte. Mnoho rodičů z toho má obavy, jež většinou pramení z vlastní špatné zkušenosti, kterou získali v dětství. Ale není čeho se obávat, naopak, užijte si tyto chvilky. Až se dítě samo rozjede a ujede několik desítek metrů, můžete být na sebe po právu hrdí!

Důležité je mít na paměti, že každé dítě je jiné. Nevyplatí se srovnávat ani sourozence, ani děti z okolí. Třebaže se některý kamarád vašeho potomka prohání na kole už ve třech letech, neberte jako prohru, že váš capart se ve stejném věku nerozjede ani na tříkolce. Všechno chce svůj čas a je důležité na dítě nespěchat. Strach, který by dítě získalo ve svých cyklistických začátcích, by se ho mohl držet dlouhé roky. Ten, kdo bude dítě učit jezdit na kole, se musí obrnit velkou trpělivostí.

Jak a kdy začít?

Již po svých prvních narozeninách děti začínají jezdit na odstrkovadlech. Jsou to různé plastové motorky, které mají tři kola, a tudíž dítě nemá problém s udržením rovnováhy. I když tento způsob jízdy nemá s jízdou na kole mnoho společného, je to určitě dobrý základ. Dítě zjistí, jak může být rychlé, baví ho ježdění a bude připravené na další fáze - tříkolku, odrážedlo, kolo.

Kolem dvou let zkuste dítě posadit na tříkolku. Volte klasickou tříkolku, kterou znáte ze svého dětství. Nehleďte příliš na vhled, ale dbejte na to, aby řetěz tříkolky poháněl zadní kolo a nikoliv přední. Tříkolka je díky dvěma zadním kolečkům stabilní, takže se dítě nemusí učit držet rovnováhu. Ale naučí se šlapat, což je pro jízdu na kole velice důležité.

Po zvládnutí jízdy na tříkolce může přijít na řadu odrážedlo. Dětská odrážedla jsou vlastně malá kola bez šlapek. Dítě už tedy musí udržovat rovnováhu, ale ještě nemusí šlapat - jede pomocí odrážení. Je tedy důležité, aby dosáhlo nohama pohodlně na zem. Tento způsob jízdy většinou děti velice baví, zjistí, že můžou být i velice rychlí a nenásilnou formou se sami naučí držet rovnováhu. Obecně se tedy dá říct, že děti potřebují odrážedla, aby si zafixovali základy pohybu na něčem, co se již velmi blíží jízdnímu kolu.

Pokud se vám nechce kupovat odrážedlo a za pár měsíců jízdní kolo, můžete rovnou pořídit dětské kolo (dvanáctipalcové) a odmontovat z něj šlapky. Až se dítě naučí držet rovnováhu, šlapky znovu přiděláte a dítě se může učit jízdě na kole.

První jízdní kolo je pro dítě dárek ze všech nejkrásnější. Nejenže jsou na trhu krásná dětská kola různých barev, ale hlavně je opravdové jízdní kolo pro dítě důkaz, že už je vlastně hrozně velké a důležité. Pro začátek můžete ke kolu přidat postranní kolečka, ale odborníci jejich použití příliš nedoporučují. Za prvé se s kolem s balančními kolečky hůř zatáčí a za druhé hrozí, že si na balanční kolečka dítě zvykne a bude se bát jezdit bez nich. Pokud dítě jezdilo na odrážedle, většinou nejsou postranní kolečka ani nutná a zjistíte, že se dítě naučí jezdit na kole až neuvěřitelně rychle. Stačí dítě zpočátku přidržovat zezadu za sedlo, aby získalo potřebnou jistotu. Sedlo dejte co nejníže, aby dítě v pohodě dosáhlo na zem. Když už dítě zvládne ujet několik metrů samo, začněte ho učit rozjíždění a zastavení, což bývá pro dítě nejtěžší. Naučte ho, jak si má nastavit šlapku, aby se mu snadno rozjíždělo.

Bezpečnost především

V prvé řadě musí mít dítě správně veliké kolo - pro děti 2 až 4 leté jsou vhodná kola 12 palcová, pro děti od 4 do 6 let jsou to kola 16 palcová. Výška řídítek by měla být v úrovni pasu sedícího malého cyklisty. Samozřejmostí je zadní protišlapná brzda, kterou je nutné dítě naučit používat. Naučte dítě hned od začátku, že bez helmy se na kole nejezdí. Bude to brát jako samozřejmost a nebudete mít problémy s tím, že později nebude chtít helmu nosit. V počáteční fázi učení můžete použít i chrániče na kolena a lokty, aby se dítě při pádech z kola neodradilo.

Publikováno: 18. 11. 2022

Kategorie: Děti a rodina

Autor: Alena Pánková

Tagy: dětská kola | dětská odrážedla