Oční vady u dětí
Bohužel ani dětem se nevyhýbají oční vady. Mezi nejčastější vady zraku u dětí patří dalekozrakost, tupozrakost a šilhání. Je velice důležité si oční vady všimnout a nechat dítě vyšetřit u odborníka, který rozhodne o nejvhodnější léčbě. Včasně rozpoznané a správně léčené oční vady u dětí mohou v pozdějším věku zcela vymizet.
První vyšetření očí podstoupí všichni novorozenci již v porodnici. Jedná se o tzv. screening na vrozený šedý zákal. Je to jednoduché a bezbolestné vyšetření, které se provádí pomocí speciálního přístroje – oftalmoskopu. V případě jakýchkoliv problémů je dítě předáno do péče dětského očního lékaře. Pokud nejsou shledány žádné problémy, přichází další vyšetření zraku ve 3 letech dítěte u praktického dětského lékaře. Rodiče by ale neměli brát na lehkou váhu jakýkoliv příznak oční vady, který u svého dítěte zpozorují. Ani jakékoliv šilhání by se nemělo podceňovat. Vždy je nutné zajít za odborným očním lékařem, který potvrdí nebo vyvrátí vaše podezření.Kdy tedy určitě zajít s dítětem k očnímu lékaři?
Pokud u dítěte zpozorujete některou z následujících skutečností, návštěvu očního lékaře zbytečně neodkládejte: • jakákoliv forma šilhání • kmitavé nebo bloudivé pohyby očí • dítě naklání hlavičku • na pozorované předměty se dívá jen jedním okem nebo přimhuřuje obě oči • časté mnutí očí • sedání co nejblíže k televizi • dítě přehlídne drobné detaily na obrázcích • dítě sahá mimo nabízené předměty • rychlá únava nebo bolest hlavy při malování, prohlížení knížky, apod.
Na pozoru by se více měli mít rodiče, kteří již nějakou vadu zraku mají. Dítě může tuto vadu zraku zdědit s až 70 procentní pravděpodobností!
Léčba očních vad u dětí
Je jen dobře, že dnešní medicína si dokáže poradit s velkou většinou očních vad. Někde pomůžou brýle, někde léky, u někoho je nevyhnutelná operace. Opět je třeba zdůraznit, že čím dříve se začne oční vada dítěte léčit, tím je větší šance na úplné uzdravení. Důležitá je také spolupráce rodičů s lékařem a dodržování stanoveného režimu.
Dioptrické brýle mohou děti nosit již od 6. měsíce, kdy začínají sedět. Pro takto malé děti existují plastové ohebné obruby, které odolávají nárazům a deformacím. Brýle je zpočátku nutné kolem hlavičky upevnit gumičkou. Větší děti si mohou vybrat i obruby kovové. Je třeba myslet na to, že se brýle musí měnit v závislosti na tom, jak dítě roste. Velikost brýlové obruby je nutné růstu dítěte přizpůsobit.Okluzor dostává dítě při léčbě šilhání. Pomocí okluzoru se zakrývá lépe vidící oko, aby se tupozraké oko co nejvíce zapojovalo. Dítě také dochází na tzv. ortoptické cvičení, které se provádí asi půl hodiny dvakrát týdně. První výsledky lze pozorovat již za 6 týdnů. Tupozrakost a šilhání lze léčit pouze v dětském věku. Po 8. roce věku je již vada trvalá a oko nelze vycvičit a zapojit do prostorového vnímání.
Kontaktní čočky se mohou použít i u dětí, jejich nošení není nijak věkově omezeno. Vždy je ale třeba poradit se s očním lékařem. U nejmenších dětí se kontaktní čočky používají například po operaci šedého zákalu a slouží k dokorigování dioptrické vady oka. U dětí, které nejsou schopné tolerovat klasický okluzor, lze využít tzv. okluzní kontaktní čočku. Ta je černá a slouží k zakrytí lépe vidícího oka, stejně jako klasický okluzor.
Publikováno: 04. 06. 2012
Kategorie: Nezařazené