Když mateřské mléko nestačí

Téměř každá maminka už v těhotenství sleduje informace týkající se kojení, na základě kterých je pevně rozhodnutá, že bude kojit co nejdéle. Je nesporné, že mateřské mléko je pro miminko tou nejlepší potravou a pro maminku tím nejpohodlnějším způsobem krmení. Ale realita bývá někdy jiná - maminka nemá dostatek mateřského mléka, miminko nepřibývá na váze a pláče.

Můžete zkusit jinou techniku kojení, přikládat dítě častěji (klidně i každou půl hodinu) a při kojení střídat oba prsy. Pokud i po těchto opatřeních je miminko neklidné a nepřibírá na váze, je čas na návštěvu u dětského lékaře. Ten by vám měl podle vaší rodinné anamnézy doporučit vhodné umělé mléko.

Dokrmování umělým kojeneckým mlékem

Váš pediatr vám doporučí nejprve děťátko nakojit a pak dokrmit umělým mlékem. Miminko se zasytí, bude spokojené a začne přibírat na váze. Žádná maminka by si tento krok neměla vyčítat a brát jej jako svoje selhání. Nejdůležitější je spokojené miminko a je jedno, zda jej nakojíte nebo nakrmíte umělým mlékem. Neznamená to, že jej méně milujete, znamená to, že pouze chcete vyřešit problém, který se vyskytl. Současná umělá výživa obsahuje všechny látky, které miminko ke svému růstu potřebuje a svým složením se velmi blíží mateřskému mléku. Maminky by tedy neměly mít výčitky ani z tohoto hlediska - i prostřednictvím umělého mléka miminko dostane vše, co potřebuje.

Pro nejmenší kojence (od narození do 4 až 6 měsíců) jsou určena tak zvaná počáteční kojenecká mléka, např. Sunar complex 1 nebo Nestlé Beba 1 PRO.  Jsou označena číslovkou 1 a na obalu je také uveden věk, pro který jsou tato mléka určená. Existují i speciální kojenecká mléka vhodná pro miminka se specifickými potřebami:

  • mléka pro miminka, která mají v rodinné anamnéze zvýšený výskyt  alergií (např. Nutrilon 1 HA)
  • mléka pro miminka, která mají problémy s ublinkáváním
  • mléka s vyšším sytícím účinkem pro opravdové jedlíky (např. Hami 1 Extra)
  • mléka pro miminka, která často trápí kojenecká kolika
  • mléka pro kojence s alergií na bílkovinu kravského mléka
  • mléka pro nedonošené děti

Kolik mléka připravit a jak

Při přípravě kojeneckého mléka postupujte vždy podle návodu. Nikdy nepřidávejte odměrku navíc ve snaze děťátku přilepšit - způsobili byste mu jen bolesti bříška  nebo zácpu. Správnou dávku mléka v odměrce zajistíte tak, že prášek v odměrce zarovnáte čistým nožem (prášek nepěchujte ani nesklepávejte). Teplotu připraveného mléka vyzkoušejte tak, že si kápnete pár kapek mléka na vnitřní stranu předloktí.  Po každém krmení láhev i dudlík ihned pečlivě umyjte a vysterilizujte.

Krmení umělou výživou z láhve je pro kojence snadnější než sání z prsu, proto toho může vypít více. Mohlo by se stát, že budete svoje děťátko překrmovat. Tomu zabráníte, pokud se budete alespoň orientačně řídit následujícím pravidlem: na jednu dávku počítejte maximálně 30 ml mléka na jeden kilogram dítěte a denní spotřeba mléka by neměla přesáhnout 1/6 váhy dítěte. Například kojenec vážící 6 kg by neměl při jednom krmení vypít více než 180 ml mléka a za den by to měl být maximálně 1 litr mléka rozdělený do 6 až 7 dávek.

Publikováno: 16. 07. 2012

Kategorie: Děti a rodina

Autor: Alena Pánková

Tagy: počáteční kojenecká mléka