Jak si vybrat dětskou chůvičku?

Dětské chůvičky dnes již patří k nepostradatelným pomocníkům rodičů, kteří chtějí a potřebují mít přehled o miminku a nemohou s ním být z jakýchkoliv důvodů  v jedné místnosti. Dnešní trh nabízí velmi širokou paletu dětských chůviček a rodiče si pak s jejich výběrem mnohokrát nevědí rady. Pojďme se podívat z čeho se dá vybírat.

V zásadě existují chůvičky analogové, digitální, videochůvičky (s vlastní obrazovkou) a internetové videochůvičky (s možností připojení k internetu a sledování vašeho miminka na obrazovce počítače). Dále je potřeba vzít v úvahu, jestli si pořídit chůvičky jednosměrné či obousměrné, s vibračním upozorněním (jsou vhodné pro neslyšící rodiče) nebo  jestli budou brát více zřetel na jejich dosah. Nemalou roli hraje i prostředí, ve kterém budou chůvičky používány (panelák, vesnice, menší byt), s tím souvisí možnost počtu volených kanálů.

Analogové nebo digitální?

Analogové chůvičky jsou vhodné především do méně zalidněných oblastí např. vesnice nebo okraje měst. Nevadí jim tolik na rozdíl od digitálních v přenosu signálu stromy. Ale mají malý počet přenosových kanálů, což na vesnicích nevadí, protože většinou v jejich dosahu žádné další chůvičky nebývají. Naopak výhodou digitálních chůviček je více kanálů s ochranou proti rušení a proto jsou vhodné do paneláků, kde je větší pravděpodobnost, že v dosahu budou v provozu i jiné chůvičky.

Kde jsou vhodné videochůvičky?

Pokud budete opravdu chtít mít své miminko pod dohledem, můžete zvolit právě tuto variantu. Chůvičky přenášejí kromě zvuku ještě obraz dítěte. Bohužel k nedostatkům těchto chůviček patří jejich menší dosah, v přenosu jim vadí stromy a mají větší náchylnost k rušení (mikrovlnky, wifi…). Proto jsou vhodné do menších bytů, kde se doporučuje přímá viditelnost jednotek. U modernějších chůviček je i funkce oddělení zvuku od videa na jinou frekvenci.

Nové revoluční řešení – internetové videochůvičky

Signál se v tomto případě šíří přes internet a díky tomu mají prakticky neomezený dosah. Kvalita zvuku i obrazu je velmi dobrá a za zmínku stojí i funkce detekce pohybu.

Jednosměrné nebo obousměrné?

Pokud budete chtít přes chůvičku s vaším dítětem mluvit, zvolte variantu obousměrné. A pokud vám je stačí pouze poslouchat, můžete si zvolit variantu jednosměrné.

Další důležité údaje:

Dosah udávaný výrobcem: Toto je velmi matoucí záležitost, většinou bývá udávaná informace zkreslená. Proto je třeba si uvědomit, v jak členitém prostředí se budou chůvičky používat. Doporučuje se vydělit uváděný dosah třemi.

Počet kanálů: Platí, čím více osídlená oblast, tím více kanálů. Popřípadě systém DECT – chrání přenos dat mezi sebou.

Kontrola signálu: Tato funkce je velmi užitečná, protože vždy máte přehled, jestli mají obě jednotky, rodičovská i dětská, spojení a komunikují mezi sebou.

Výdrž baterií: Tady záleží na prostředí, vzdálenosti a také počtu zapnutých funkcí.

Indikace úrovně hluku: V případě, že nelze např. v rušnějším prostředí neustále sledovat hlasitost, je dobré mít chůvičku se svítící LED diodou.

V neposlední řadě vás bude zajímat cena výrobku. Než se rychle unáhlit, raději si najděte recenze, různé testy nebo diskusní fora, abyste nakonec byli opravdu spokojeni a mohli jste být klidní, i když se svým děťátkem právě nejste.

Publikováno: 05. 06. 2012

Kategorie: Děti a rodina

Autor: Alena Pánková

Tagy: dětské chůvičky | hlídání dětí online