Kvalitní spánek je základem našeho zdraví

Při spánku by si měl organismus odpočinout a načerpat energii do dalšího dne. Aby k tomu opravdu došlo, je třeba udělat vše proto, aby byl náš spánek opravdu kvalitní a přinesl nám tolik vytoužený odpočinek a regeneraci celého těla. A nejde jen o délku spánku, na kvalitu spánku má vliv i řada jiných faktorů.

Mnoho lidí si klade otázku, jak dlouhý by měl být spánek, aby došlo k regeneraci těla. Je to velice individuální a každý člověk by měl délku spánku přizpůsobit svým potřebám. Obecně se za optimální délku spánku udává doba 7 až 8 hodin. Neplatí ovšem, že čím delší je doba spánku, tím kvalitnější spánek bude. Na kvalitu spánku má vliv i řada jiných faktorů, např. hluk, světlo, kvalita matrace, mikroklima v ložnici, starosti nebo stres.

Právě prostředí, ve kterém denně usínáme, velice ovlivňuje kvalitu spánku. V ložnici by proto neměla být umístěna televize ani počítač, mělo by tam být maximálně 18 °C a dostatek čerstvého vzduchu. Při usínání dbejte na to, aby v ložnici nebylo příliš světla a hluku. Velice důležitá je i kvalitní postel a matrace. Postel musí být dostatečně dlouhá i široká a matrace pohodlná tak, abyste se po probuzení cítili opravdu odpočatí a ne rozlámaní a s bolavými zády. Jak si ale vybrat tu nejlepší matraci, když jich je na trhu tolik?

Několik rad k výběru vhodné matrace

  1. rozměr matrace - šířka matrace by měla být minimálně 70 cm pro jednotlivce, délka matrace se odvozuje od výšky uživatele - ke svojí výšce přičtěte 10 cm a získáte optimální délku matrace.
  2. nosnost matrace - každá matrace má označení, pro jakou maximální hmotnost uživatele je vhodná. Řiďte se tímto doporučením.
  3. vaše zkušenosti - popřemýšlejte, co vám na vaší staré matraci vadilo a s čím jste naopak byli spokojeni. Těmito zkušenostmi se řiďte i při výběru nové matrace.
  4. kam matraci umístíte - některé matrace jsou vhodné k uložení na lamelový rošt, jiné zase na pevný rošt. Pokud máte polohovací postel, musíte vybrat matraci vhodnou pro polohování.
  5. potah matrace - pokud je matrace opatřena snímatelným potahem, je to výhoda pro vás. Matrace se lépe udržuje v čistotě a také se prodlužuje její životnost.

Druhy matrací

  • pěnové matrace - tyto matrace patří k nejprodávanějším. Jejich výhodou je univerzální použití a vynikající anatomické vlastnosti. Jedna matrace může být vytvořena i z více materiálů, což zajišťuje vysoké pohodlí při spánku. Mezi pěnovými matracemi najdete i nejlevnější matrace vhodné například k příležitostnému spaní, ale také vysoce kvalitní matrace, které zajišťují správnou oporu vašemu tělu během spánku.
  • taštičkové matrace - jádro matrace tvoří mnoho samostatných pružinek, které jsou uloženy v taštičkách z netkané textilie. Proto jsou tyto matrace vzdušné a zajišťují výbornou oporu pro páteř. Velké množství pružin se dokáže individuálně přizpůsobit každé nerovnosti lidského těla a ve spánku tak dochází k tolik potřebnému uvolnění svalového napětí. Za vysokou kvalitu a výborné zdravotní účinky těchto matrací je nutné zaplatit vyšší cenu.
  • pružinové matrace - jádro matrace tvoří vzájemně propojené kovové pružiny, které jsou uloženy v různých materiálech. Typy těchto materiálů ovlivňují vlastnosti matrace i její cenu. V této kategorii můžete nalézt jak cenově velmi výhodné matrace, tak i dražší luxusní matrace. Tyto matrace nejsou vhodné na polohovací rošty. 
  • luxusní matrace - do této kategorie patří dražší, zato ale velice kvalitní matrace, které mají vynikající ortopedické vlastnosti a dokážou se individuálně přizpůsobit každému uživateli.

Jak je vidět, vhodnou matraci si pro sebe určitě vybere každý. Mnoho z nás rádo využije různé akce na matrace, ve kterých je možné koupit kvalitní matrace za výbornou cenu. Takové akce naleznete i ve specializovaném internetovém obchodě matracin.cz, ve kterém mají skladem nejrůznější druhy kvalitních matrací ve všech cenových kategoriích.

Publikováno: 31. 08. 2012

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Alena Pánková