Dovolená s dětmi

Chystáte se letos v létě poprvé na dovolenou s dětmi? Nebo chcete, aby letošní dovolená nebyla tak hrozná jako ta loňská? V následujícím článku naleznete pár tipů a rad, jak si dovolenou s dětmi opravdu užít v klidu a pohodě.

Pokud jste byli s partnerem zvyklí cestovat a myslíte si, že rozdíl v cestování ve dvou a v cestování s dítětem je pouze v tom, že přibalíte dítě, jste na velkém omylu. Taková dovolená se může lehce stát noční můrou pro všechny zúčastněné. Cestování s dětmi má svoje specifika, a pokud dodržíme několik jednoduchých zásad, užijeme si dovolenou my dospělí a hlavně i naše děti.

Zásady cestování s dětmi

  • výběr místa – s dětmi můžete jet téměř kamkoliv, ale vždy berte v potaz jejich věk a zájmy. V současné době není problém sehnat si o plánovaném místě pobytu dostatek podrobných informací. Ty můžete získat například na internetu, kde je kvalitních recenzí k dispozici dostatek nebo v řadě různých cestopisných knih. Věnujte proto dostatek času k získání všech dostupných informací, aby vás po příjezdu na místo nic nepřekvapilo.
  • vzdálenost – s malými dětmi nemusíte cestovat přes celou republiku. Až na výjimky je dlouhé cestování autem nebaví, jsou otrávené a protivné. Pro děti vůbec není důležité, jak daleko od domova jsou. I dovolená nedaleko od domova je pro ně změna, která oživí poklidný proud všedních dní.
  • plánování – pohodová dovolená začíná už doma v obýváku, kde všechno dopodrobna naplánujete. Začíná to cestou – v kolik hodin vyjedete, kdo s vámi ještě pojede, kde budete dělat přestávky v jízdě a kde si dáte svačinu či oběd. Naplánujte si i program na jednotlivé dny dovolené. Je jasné, že jej nemusíte dodržovat bez výhrad. Ale pokud budete mít v záloze několik typů na výlety nebo jiné aktivity v případě, že se například zkazí počasí, nebudete takovou změnou zaskočeni a vaše dovolená bude v klidu probíhat dál. Také nezapomeňte promyslet, kde se budete stravovat, berte v úvahu mlsné jazýčky vašich ratolestí, a pokud víte, že odmítají jiné jídlo než to od maminky, raději se rozhodněte pro pobyt s možností vlastního vaření.
  • balení – tato část dovolené nebaví asi nikoho, zvláště pak ne maminky malých dětí. Promyslet, co vše sbalit, aby pak nic nechybělo, to dá opravdu zabrat. Hlavní je, vzít sebou i oblečení, se kterým budete připraveni na každou změnu počasí. Pamatujte, že chodit mohou děti i v tričku pokapaném od zmrzliny, ale pokud se přes noc prudce ochladí, bez mikiny a bundy se neobejdou.
  • atrakce pro děti – pokud si mají dovolenou užít rodiče, nesmějí se nudit děti. K jejich spokojenosti stačí málo – malý dětský koutek s neokoukanými hračkami, bazének na zahradě a pár houpaček nebo pískoviště.

Jak ušetřit na dovolené s dětmi

V rodinách s malými dětmi není nikdy peněz nazbyt. Na druhou stranu dovolenou na načerpání nových sil potřebují právě rodiče malých dětí jako sůl a ošidit děti o nové zážitky by bylo také škoda. Nevzdávejte se tedy dovolené, ale spíše přemýšlejte, jak za ni můžete ušetřit. Pokud plánujete dovolenou u moře, využijte některou nabídku „last minute“. I do zahraničí, ale hlavně v rámci České republiky, seženete o dost levnější dovolenou na slevových serverech, které nabízejí dovolenou až o 60 % levnější než je běžná cena. Abyste nemuseli procházet stovky slevových portálů současně, existuje slevový srovnávač, což je vlastně webová stránka shromažďující nabídky z většiny slevových serverů. Máte tak možnost si snadno a rychle vybrat nejen dovolenou, ale i další služby či produkty. Další možností, jak ušetřit, je volit místo pobytu blízko domova a pobyt na kratší dobu. I prodloužený víkend v penzionu vzdáleném pár kilometrů od domova vám dobije baterky a budete se vracet odpočatí a plní zážitků. A hlavně si zaslouženou dovolenou užijete vy i vaše děti!

Publikováno: 28. 05. 2012

Kategorie: Děti a rodina

Autor: Alena Pánková

Tagy: cestování | dovolená s dětmi | turistika