Dovolená s dětmi

Chystáte se letos v létě poprvé na dovolenou s dětmi? Nebo chcete, aby letošní dovolená nebyla tak hrozná jako ta loňská? V následujícím článku naleznete pár tipů a rad, jak si dovolenou s dětmi opravdu užít v klidu a pohodě.

Pokud jste byli s partnerem zvyklí cestovat a myslíte si, že rozdíl v cestování ve dvou a v cestování s dítětem je pouze v tom, že přibalíte dítě, jste na velkém omylu. Taková dovolená se může lehce stát noční můrou pro všechny zúčastněné. Cestování s dětmi má svoje specifika, a pokud dodržíme několik jednoduchých zásad, užijeme si dovolenou my dospělí a hlavně i naše děti.

Zásady cestování s dětmi

  • výběr místa – s dětmi můžete jet téměř kamkoliv, ale vždy berte v potaz jejich věk a zájmy. V současné době není problém sehnat si o plánovaném místě pobytu dostatek podrobných informací. Ty můžete získat například na internetu, kde je kvalitních recenzí k dispozici dostatek nebo v řadě různých cestopisných knih. Věnujte proto dostatek času k získání všech dostupných informací, aby vás po příjezdu na místo nic nepřekvapilo.
  • vzdálenost – s malými dětmi nemusíte cestovat přes celou republiku. Až na výjimky je dlouhé cestování autem nebaví, jsou otrávené a protivné. Pro děti vůbec není důležité, jak daleko od domova jsou. I dovolená nedaleko od domova je pro ně změna, která oživí poklidný proud všedních dní.
  • plánování – pohodová dovolená začíná už doma v obýváku, kde všechno dopodrobna naplánujete. Začíná to cestou – v kolik hodin vyjedete, kdo s vámi ještě pojede, kde budete dělat přestávky v jízdě a kde si dáte svačinu či oběd. Naplánujte si i program na jednotlivé dny dovolené. Je jasné, že jej nemusíte dodržovat bez výhrad. Ale pokud budete mít v záloze několik typů na výlety nebo jiné aktivity v případě, že se například zkazí počasí, nebudete takovou změnou zaskočeni a vaše dovolená bude v klidu probíhat dál. Také nezapomeňte promyslet, kde se budete stravovat, berte v úvahu mlsné jazýčky vašich ratolestí, a pokud víte, že odmítají jiné jídlo než to od maminky, raději se rozhodněte pro pobyt s možností vlastního vaření.
  • balení – tato část dovolené nebaví asi nikoho, zvláště pak ne maminky malých dětí. Promyslet, co vše sbalit, aby pak nic nechybělo, to dá opravdu zabrat. Hlavní je, vzít sebou i oblečení, se kterým budete připraveni na každou změnu počasí. Pamatujte, že chodit mohou děti i v tričku pokapaném od zmrzliny, ale pokud se přes noc prudce ochladí, bez mikiny a bundy se neobejdou.
  • atrakce pro děti – pokud si mají dovolenou užít rodiče, nesmějí se nudit děti. K jejich spokojenosti stačí málo – malý dětský koutek s neokoukanými hračkami, bazének na zahradě a pár houpaček nebo pískoviště.

Jak ušetřit na dovolené s dětmi

V rodinách s malými dětmi není nikdy peněz nazbyt. Na druhou stranu dovolenou na načerpání nových sil potřebují právě rodiče malých dětí jako sůl a ošidit děti o nové zážitky by bylo také škoda. Nevzdávejte se tedy dovolené, ale spíše přemýšlejte, jak za ni můžete ušetřit. Pokud plánujete dovolenou u moře, využijte některou nabídku „last minute“. I do zahraničí, ale hlavně v rámci České republiky, seženete o dost levnější dovolenou na slevových serverech, které nabízejí dovolenou až o 60 % levnější než je běžná cena. Abyste nemuseli procházet stovky slevových portálů současně, existuje slevový srovnávač, což je vlastně webová stránka shromažďující nabídky z většiny slevových serverů. Máte tak možnost si snadno a rychle vybrat nejen dovolenou, ale i další služby či produkty. Další možností, jak ušetřit, je volit místo pobytu blízko domova a pobyt na kratší dobu. I prodloužený víkend v penzionu vzdáleném pár kilometrů od domova vám dobije baterky a budete se vracet odpočatí a plní zážitků. A hlavně si zaslouženou dovolenou užijete vy i vaše děti!

2 komentářů

  • Podle mých zkušeností při výběru dovolené nehraje roli ani tak to kam se jede, jako to zda jedete s celou rodinou. Děti s vámi budou spokojené kdekoli. Pamatuji si, že jako dítě jsem hrozně ráda jezdila na úplně obyčejnou dovolenou pod stan, myli jsme se ve studené vodě a jedli maso z konzervy. Ale mělo to atmosféru a dodnes na to ráda vzpomínám.

  • Já se vždy při nákupu dovolené snažím nakupovat buď first minute nebo last minute, aby to bylo levnější. Problém slevových serverů je ten, že člověk často nakoupí dráž než by musel, protože hodně cestovek se řídí heslem “nechci slevu zadarmo”. Slevové srovnávače, které agregují nabídky desítek slevových serverů jsou takovým prvním krokem k ověření dobré ceny. Druhým krokem by pak mělo být prozkoumání nabídky na serverech typu Zbozi.cz a také ověření poskytovatele na Heureka. Dnes si při koupi dovolené člověk nemůže být ničím jist a je dobré být ve střehu a opatrný.