V rámci dražby nemovitostí ušetříte až polovinu běžné ceny

Pohráváte si s myšlenkou na pořízení nemovitosti a hledáte způsob, jak výrazně ušetřit? V posledních letech se stále častěji hovoří o prodeji nemovitého majetku, který se v důsledku exekučního řízení dostal do dražby – a právě to by mohla být vaše šance. Přestože exekuce vzbuzuje určitou kontroverzi, není jediný důvod, proč se dražby nezúčastnit. Vždyť kde jinde dostanete možnost ušetřit až polovinu běžné kupní ceny? A že se v případě nemovitostí jedná o stovky tisíc až miliony korun, zřejmě podotýkat nemusíme...

Které nemovitosti lze vydražit nejlevněji?

Dražby nemovitostí představují příležitost, jak přijít k novému bydlení nebo výhodné investici. V prvním kole je cena stanovena na dvou třetinách obvyklé tržní ceny a nenajde-li se žádný zájemce, začne se dražit znovu. Tentokrát již na zmíněné polovině obvyklé hodnoty nemovitosti. V praxi samozřejmě neznamená, že účastník dražby automaticky získá vyhlédnutou nemovitost za směšně nízkou částku. Roli hraje hned několik faktorů, které ovlivňují, na jakou úroveň se nakonec konečná cena vyšplhá. O byty a domy v atraktivních lokalitách bývá zvýšený zájem, takže se většinou vydraží za vyšší částky. Na druhou stranu je pravděpodobnost, že natrefíte na bydlení snů za neodolatelnou, stále poměrně vysoká. A vůbec nejvýhodněji lze získat pozemky, komerční objekty a spoluvlastnické podíly.

Co ještě byste měli o dražbách nemovitostí vědět?

Všechny potřebné informace o dražbě (tedy místo a čas konání) bývají specifikovány na dražební vyhlášce, kterou před konáním zveřejní soudní exekutor na úřední desce. Podmínkou účasti je složení dražební jistoty, tedy zálohy, kterou neúspěšní dražitelé dostanou po skončení dražby v plné výši zpět. Neméně zajímavá je možnost elektronické dražby bez nutnosti fyzické účasti. Pokud vás zaujala možnost, jak získat nemovitost podstatně levněji, nezapomeňte si přečíst další praktické informace na www.drazby-exekuce-nemovitosti.eu.

Publikováno: 27. 07. 2015

Kategorie: Naše bydlení

Autor: Alena Pánková