Na dobrou zdravotní pojišťovnu má právo každý. Ale která je nejlepší?

Nejste spokojeni se svou stávající zdravotní pojišťovnou a máte tušení, že na trhu existuje konkurence, která je ve všech ohledech lepší? Nic není černobílé a jednotlivé zdravotní pojišťovny nabízí benefity všeho druhu. Některé více, jiné méně. Pravdou je, že není od věci se zamyslet nad tím, komu pravidelně odvádíte nemalou částku. Pro spoustu lidí je změna zdravotní pojišťovny nepředstavitelná, a to jednoduše z konzervativních důvodů. Možná by však stálo za to, vyžadovat kvalitní služby a vybrat si takovou zdravotní pojišťovnu, jejíž fungování není protkáno korupčními skandály. Výše odvodů je sice pevně daná zákonem, ale liší se bonusy a příspěvky, jejichž formou si lze vybrat alespoň určitou částku zpět. V současné době na trhu figuruje 7 subjektů. Občané mají právo na změnu dvakrát ročně, přičemž žádost o změnu musí zaslat nejpozději do 30. září, respektive 31. března. Učiníte-li tak, stanete se pojištěncem u nové pojišťovny od 1. ledna respektive 1. července následujícího roku. Buďme však konkrétnější. Připravili jsme pro vás výčet důležitých informací souvisejících s jednotlivými pojišťovnami. Názor si udělejte sami.

Všeobecná zdravotní pojišťovna

VZP je kolos, u kterého je nadpoloviční většina občanů České republiky. Je to snad proto, že by šlo o nejlepší pojišťovnu na trhu? Poměrně mnoho pojištěnců si stěžuje na laxní přístup. Za pozornost stojí i nepříliš dobré hospodaření. Třeba se situace změní, až VZP ztratí podstatnou část pojištěnců. Výhodou zůstává fakt, že s touto pojišťovnou mají smlouvu téměř všichni lékaři.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky

Druhá největší česká zdravotní pojišťovna není špatnou volbou. Dobré hospodářské výsledky, programy na podporu chronicky nemocných pacientů a prakticky žádné skandály. Přesto by mohla být štědřejší v oblasti preventivních příspěvků.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

ČPZP má oproti většině konkurentů hodně co nabídnout. Třetí největší pojišťovna je štědrá a poskytuje nemalé příspěvky na prevenci pojištěnců. Žádná objektivní negativa zřejmě nenajdete.

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

Spíše lokální pojišťovna nemá příliš mnoho nasmlouvaných zdravotnických zařízení. Je vhodná spíše pro obyvatele Mladé Boleslavi, ale ani ti nenajdou příliš mnoho důvodů, proč se pojistit právě u ní.

Revírní bratrská pokladna

Opět menší pojišťovna, ale rozhodně ne lakomá. Příspěvky na prevence dětem, ženám a mužům jsou vysoké. Nevýhodou je lokální působnost (Moravavskoslezský kraj). Mnohá zdravotnická zařízení v Čechách nemají s RBP smlouvu.

Vojenská zdravotní pojišťovna

Pojišťovna, u které musí být profesionální vojáci, sice nabízí slušné preventivní programy pro děti, ale dospělí zůstávají ochuzeni. Suma sumárum jde spíše o podprůměrnou pojišťovnu.

Oborová zdravotní pojišťovna

Nejlepší nakonec? Zřejmě ano. Oborová zdravotní pojišťovna se ve většině ohledů skutečně jeví jako správná volba. Nejvyšší registrační bonus, program Vitakonto (sbíráte body, které pak proměňujete za atraktivní bonusy) a velmi transparentní přístup. OZP nedávno spustila portál Atlas doktorů, v rámci kterého aktivně stojí o hodnocení lékařů, kteří mají s pojišťovnou uzavřenou smlouvu. Zajímavostí je, že hodnocení není anonymní, ale uživatelé skutečně musí k lékaři zajít – až poté mohou napsat komentář. OZP je velmi aktivní v elektronizaci a díky Vitakartě mají pojištěnci veškeré záznamy o zdraví v mobilní aplikaci. Většina komunikace probíhá online a není důvod k návštěvě pobočky. Rozhodnutí je na vás. Nezapomeňte, že změna zdravotní pojišťovny není složitá ani časově náročná záležitost. Pravidelně odvádíte do systému nemalou částku a byla by škoda, kdybyste z peněz nevytěžili co nejvíce.

Publikováno: 20. 09. 2016

Kategorie: Zdraví a krása

Autor: Alena Pánková