Když soused dupe jako kůň: Jak se vypořádat s nepříjemným hlukem shora?

Bydlíte v paneláku nebo činžáku a máte smůlu na sousedy? Jsou příliš hluční a doslova dupou jako koně. Neustále stěhují nábytek a zřejmě si libují ve skákání – jinak si totiž hluk, který se do vašeho bydlení dostává přes strop, nedokážete vysvětlit. Co s tím? Proti hluku pomůže jedině kvalitní odhlučnění. Poměrně často dochází k tomu, že v bytě dojde k rekonstrukci stropu, realizaci nového podhledu, navíc i k odhlučnění, respektive spíše „pokusu o odhlučnění“ pomocí běžné minerální vlny. Ta bohužel hluk téměř netlumí a dusot od sousedů neeliminuje. Ideální odhlučnění je tvořeno materiály s mnohem vyšší objemovou hustotou (např. kvalitní desky Wolf) – právě ty totiž zachytí co nejvíce zvukových vln a v případě stropu to platí dvojnásob, protože se zpravidla jedná o hluky v nízkém spektru frekvencí.

Izolace podlahy u souseda

Možná budete mít štěstí v neštěstí – váš soused je sice hlučný, ale třeba kývne na dohodu a nechá si do své podlahy vložit zvukovou izolaci. V opačném případě vám nezbude, než si nechat nainstalovat odhlučnění stropu. Izolace podlahy je však efektivnější, neboť zamezí šíření hluků ještě před tím, než se dostanou do stropní konstrukce.

Když není zbytí, musí se odhlučnit strop

Odhlučnění podlahy je sice mnohem účinnější, ale někdy se zkrátka se sousedem domluvit nedá. Je-li to i váš případ, budete se muset přiklonit k odhlučnění stropu. Počítejte však s tím, že některé hluky se do vašeho bytu dostanou přes stěny. Odhlučnění stropu je nejúčinnější, pokud se jedná o hluk v běžném pásmu – například hovorovou řeč, hlasitou televizi, rádio atd.

Profesionálové to umí nejlépe

Chcete-li, aby odhlučnění vašeho bytu proběhlo s co možná nejlepším výsledkem, raději neexperimentujte a rovnou se obraťte na odborníky. Ti totiž vědí nejlépe, jaké materiály použít a na co si dát při realizaci pozor. Použití odpovídající izolace a dodržení technologických postupů jsou dvě základní podmínky vaší spokojenosti.

Publikováno: 10. 09. 2018

Kategorie: Bydlení

Autor: Alena Pánková