Jaká je nejdůležitější součást dětského pokojíčku pro školáka? Přece židle

S tím, jak vaše dítě roste, mění se i jeho potřeby. Batoleti plně postačí podložka na vinylové podlaze a pár hraček, starší dítko už si raději sedne ke stolu a maluje si nebo si hraje na školu. A co teprve to, které už do školy chodí. To potřebuje kvalitní psací stůl a židli, která poskytne dostatečnou oporu jeho zádům i při dlouhodobém sezení.

Jak vybrat dětskou židli k psacímu stolu

Starší dítě školního věku potřebuje pro učení i hraní již dostatečné zázemí. Psací stůl odpovídající výšky s dostatečným počtem šuplíků by měl být samozřejmostí. Ke stolu samozřejmě patří dětská židle, která by měla mít nastavitelnou výšku, ale i opěrku zad a područky. To vše je totiž potřeba doladit pro zdravé dětské sezení. Stejně jako pro dospělé i pro děti platí, že při sezení by měla chodidla spočívat vodorovně na podlaze a kolena by měla svírat pokud možno pravý úhel. Jestliže je židle příliš vysoká a dítě ještě moc malé, můžete chybějící centimetry vyřešit podložkou pod nohy. Stejně jako nohy i ruce by měly při psaní svírat v lokti pravý úhel. Právě kvůli tomu by dětská židle měla být vybavena područkami.

Jakých detailů si všímat kupujete-li židli pro dítě?

Aby židle sloužila svému účelu, měla by se nechat jednoduše ovládat. Dětské židle k psacímu stolu se obvykle ovládají podobně jako židle pro dospělé. Na rozdíl od nich ale dětské židle musí splňovat kritéria kladená na dětský nábytek. Opravdu kvalitní dětské židle jsou bezpečné, pohodlné a výrobce na ně bez okolků poskytne záruku. Bezpečnostní prvky, kterých byste si měli všímat, mohou být například plastové chrániče na kříži anebo pohodlná madla na ovládání opatřená na konci poplastovanou rukojetí, apod. Židle by měla také dobře sednout ke stolu. To znamená, že by mělo být možno s ní pod stůl zajet, pokud není používána. To může být někdy problém, zvláště je-li židle vyšší než stůl. Abyste tento problém vyřešili, vybírejte i dětský stůl v rostoucí variantě.

Univerzální řešení pro předškoláka i školáka

Jestliže byste rádi, aby vašim dětem nábytek vydržel co nejdéle, vybírejte takový, který s nimi poroste dlouhá léta. Ideálně vsaďte na modulární sestavy dětského školního nábytku, které k sobě sednou a lze je přizpůsobovat podle potřeb. Na zdravé sezení vašich nejmenších myslete už odmalička a nemávejte rukou nad tím, na čem vaše dítě sedí například u jídelního stolu a pořiďte mu kvalitní sestavu dětské stolu a židle. Tím mu zajistíte základ kvalitních návyků pro sezení, které ocení především při nástupu do školy.

Publikováno: 07. 08. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Alena Pánková