Vybíráme školní batoh pro prvňáčka

Čeká vašeho potomka v září nástup do první třídy? Potom je nejvyšší čas myslet na nákup první školní aktovky. A nejde jen o to, vybrat batoh s co nejhezčím obrázkem. Školní batoh musí splňovat i mnohem důležitější kriteria, aby se budoucímu prvňáčkovi dobře nosil.

Mnoho dětí najde svůj první školní batoh nebo aktovku už pod vánočním stromečkem, kde jim udělá ohromnou radost. Ale některé děti se do školy netěší, a nebo si rodiče ještě nejsou jisti, zda nebudou muset požádat o odklad školní docházky. V tom případě je lepší nechat nákup školního batohu až na prázdniny před začátkem školního roku. Když bude dítě mít možnost vybrat si aktovku přesně podle svého přání, bude se i o to víc do školy těšit, nehledě na to, že určitý strach z nástupu do první třídy je zcela normální. Dítě jde do neznámého prostředí, neví, co může očekávat a může mít strach i z nového kolektivu. Proto se mu v žádném případě za jeho obavy neposmívejte, nezlehčujte je a ani jej školou nestrašte. Pomožte mu tak, že budete hezky vzpomínat na svá školní léta a zdůrazněte, že jste si ve škole našli spoustu kamarádů. Nakupujte školní potřeby společně a uvidíte, že se dítě na první třídu začne alespoň trochu těšit.

Aktovka nebo batoh?

Dítě si bude vybírat design své budoucí školní tašky a na rodičích je zvolit typ školní tašky.

  • školní aktovky pro prvňáčky - mají pevnou konstrukci, anatomicky tvarovanou zádovou část a jejich největší výhodou je přehlednost. Školní aktovky pro prvňáčky jsou jednokomorové, to znamená, že po odklopení krycí chlopně dítě hned vidí obsah aktovky. Vnitřní prostor je rozdělen rozdělovací přepážkou, která umožňuje rozdělit obsah aktovky na dvě části, což pomáhá dítěti udržovat ve svých věcech pořádek. Samozřejmostí jsou postraní kapsy na pití a svačinu. Školní aktovky díky nožičkám a pevnému dnu stabilně stojí, což malý školák také ocení. Dítě je užije nejen v první třídě, ale i ve druhé.
  • školní batohy pro prvňáčky - mají anatomicky tvarovanou zádovou část, pevné dno s nožičkami a oblíbené jsou jak u prvňáčků, tak u starších dětí. Některé batohy mají přes komory, které se zapínají na zip, chlopeň, která ještě více chrání učivo uvnitř tašky. Jiné batohy mají komory uzavíratelné jenom zipem, což zase usnadňuje přístup k obsahu tašky. Školní batohy pro prvňáčky jsou lehké (s váhou již od 1 kilogramu) a mají oddělené postraní kapsy na pití, svačinu či přezůvky.

Důležitá kritéria při výběru aktovky nebo školního batohu

  1. anatomický tvar zad
  2. pevné dno s nožičkami
  3. reflexní prvky
  4. váha aktovky nebo batohu (měla by být co nejnižší)
  5. snadné otevírání (dítě by si to mělo před nákupem vyzkoušet)
  6. dostatek vnitřních přihrádek + menší kapsičky na drobnosti
  7. postraní kapsy na pití a svačinu
  8. dostatečně široké ramenní popruhy s možností upravit jejich délku

Na dítěti nechte výběr designu, aby se mu jeho první školní taška opravdu líbila. Je vhodné, aby si dítě před nákupem batoh nebo aktovku vyzkoušelo a posuďte, jak mu sedí na zádech. Pro drobnější děti bude pravděpodobně vhodnější školní aktovka a školní batoh mu můžete pořídit později (například do 3. třídy). Před tím, než začne prvňáček tašku nosit, je nutné upravit ramenní popruhy podle postavy dítěte - horní rohy školní tašky se musí nacházet ve výši ramen dítěte. Poučte dítě o správném ukládání učiva - co nejblíže k zádům patří nejtěžší učebnice a velké desky na sešity a vysvětlete mu nevhodnost nošení batohu nebo aktovky na jednom rameni nebo v ruce.

Publikováno: 18. 07. 2012

Kategorie: Děti a rodina

Autor: Alena Pánková

Tagy: školní batohy pro prvňáčky | školní potřeby