Nebojte se výzvy zvané mateřská školka v Praze

A je to tady. Vaše malé miminko oslavilo tři roky a čeká ho zápis do mateřské školy. Pokud nepochodíte ve své spádové, nemusíte hned propadat panice. Určitě se pro vašeho miláčka najde vhodná mateřská školka. Praha je v tomhle případě extra velkorysá, můžete zkusit sousední obvod, a když to nevyjde ani tam, začněte zkoumat jiné možnosti.

Dražší, ale často kvalitnější

Zjištění, že školka přinese větší zářez do rodinného rozpočtu, než jste původně plánovali, jistě není příjemné. Jenže obzvlášť ve městech, které dlouhodobě bojují s akutním nedostatkem míst ve státních předškolních zařízeních, musíte s touhle možností prostě počítat. Naštěstí je cenová škála těchto zařízení tak široká, že se jistě najde i pro vašeho drobečka dobrá mateřská školka. Praha má v tomhle směru výběr určitě největší. Školkovné se pohybuje přibližně od 6 tisíc (okrajové obce) až po 20 tisíc měsíčně (centrum a prémiové řetězce).

Volte kompromis za rozumnou cenu

Pravděpodobně vám nezůstane nic jiného než si soukromé školky obejít, udělat si obrázek, porovnat nabídky a také cenové požadavky. Je rozumné radši ustoupit od některých představ než za ně platit přehnané peníze. Pokud se vám zamlouvala každodenní výuka cizího jazyka s rodilým mluvčím, ovšem nemůžete si dovolit platit každý měsíc 15 tisíc, zkuste se poohlédnout po školce, kde zaplatíte polovinu a využijete kroužek s výukou angličtiny za podstatně nižší cenu. Podobně můžete vyselektovat i další nabídky, které jsou občas ve vztahu k věku dětí trošku přehnané a tudíž zbytečné.

Poslední slovo bude mít dítě

I když určitě uděláte první poslední, abyste svému dítku vybrali tu nejlepší školku, nakonec to bude ono, které vám dá jasně najevo, jestli ano nebo ne. Neznamená to, že byste měli na každou jeho stížnost reagovat přehnaně, ovšem pokud by do školky odcházelo s brekem i po dvou měsících, zvažte, jestli byste výběr neměli přeci jen přehodnotit. Klíčovým pro výběr školky by měl být personál. Zajímejte se, jak s dětmi pracuje, jak k nim přistupuje. Dobrá učitelka dokáže školku zamilovat i tomu nejzarytějšímu malému odpůrci.

Publikováno: 14. 02. 2020

Kategorie: Děti a rodina

Autor: Alena Pánková