Jednoduché tipy, jak ochladit místnost a přežít letní vedra s úsměvem na rtech

Abyste mohli spokojeně spát a žít, přes léto musíte teplo zkrotit. A v nejlepším případě zabránit, aby se vám dostalo dovnitř.

Mobilní klimatizace

Nemáte klasickou nástěnnou klimu a ani si ji nemůžete pořídit, protože jste v nájmu nebo vám není sympatická vyšší pořizovací cena? Pak udělejte trochu místa pro mobilní klimatizaci do bytu. Poslouží vám téměř stejně dobře - a vaší peněženku nevyždímá. Anebo si pořídíte designový ventilátor? Náš tip: Dobrou volbou je nejvýkonnější mobilní klimatizace Sinclair.

Pomáhá stínění

Jednoduché jako facka a účinné (ale ne tak jako mobilní klima). Abyste eliminovali průnik tepla do interiéru, zavřete okna a zatáhněte závěsy. V každém pokoji během celého dne. Závěsy vybírejte z materiálu, který co nejméně propustí sluneční paprsky. Tmavý prostor na vás může zpočátku působit ponuře, ale je rozhodně přijatelnější než pot stékající čůrkem dolů.

Vlhké závěsy, ručníky nebo hadr u okna jako první pomoc

Pokud hledáte první pomoc, jak zchladit místnost v extrémních vedrech, zachrání vás i vlhká hadr, kterou po vyždímání zavěste na garnýž. Kromě toho, že sníží příchod tepla, do místnosti přivede blahodárnou vlhkost. Tento způsob lze aplikovat i na závěsy, stačí je namočit do studené vody, vyždímat a pověsit. Nebo i ručníky. Stačí, když je pověsíte, během dne nebo přes noc, na radiátor a o ochlazení prostoru se už postarají.

Oceníte i žaluzie

S stíněním si výborně poradí i žaluzie. Na okna si můžete dát vnější nebo vnitřní. Výhodou venkovních žaluzií je, že teplo nepropouštějí ani na povrch vašeho obydlí a tak ho zbytečně nevyhřívá. Klasické vnitřní hliníkové žaluzie během dne dokáží teplo stejně dobře zastavit. Společně se závěsy je jejich účinek silnější. Na noc je však nezapomínejte vytáhnout nahoru, aby nahromaděné teplo vypustily odkud přišlo.

Pořiďte si pro pergolu

Pokud se rozhodnete investovat do pergoly, nebudete litovat. Její montáž je také dobrým způsobem, jak si zchladit byt i dům. Nabídka na trhu je široká. Najdete v ní pergolu na terasu, na balkon, lodžii či okno. Stejně, dokáže efektivně snížit příliv tepla.

Publikováno: 12. 05. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Alena Pánková